Młyn w Białej Wielkiej

Młyn wodny w Białej Wielkiej
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Drewniany młyn wodny w Białej Wielkiej koło Lelowa na Jurze to bardzo ciekawy zabytek związany z powszechnym tu niegdyś młynarstwem. Młyn stoi nad rzeką Białką, niedaleko dworu, w malowniczej scenerii tej niewielkiej wioski i przypomina o minionych latach, choć, co ciekawe, młyn nadal funkcjonuje.

Młyn w Białej Wielkiej to dwupiętrowy budynek z drewna, z kamienną podmurówką, pochodzący z 1935 roku. Zbudowal go Karol Szyc - brat dziedzica Białej Wielkiej.



Po II wojnie światowej młyn został upaństwowiony i niestety zdewastowany. Dopiero na początku XXI wieku odzyskali go spadkobiercy po dawnych włascicielach i odremontowali zabytek, uruchomiając go ponownie. Młyn w Białej Wielkiej napędzany jest dziś turbiną wodną i produkuje mąkę, jak to drzewiej było. Drewniany młyn znajduje się dziś na Szlaku Zabytków Techniki.

Niedaleko Białej Wielkiej można też zobaczyć dwór i młyn w Bogumiłku, jednak ten pozostaje nieczynny. Piękna okolica Białej Wielkiej zachęca do spacerów, a ponadto tutaj kończy się trasa spływu pontonowego lub kajakowego Białką z Lelowa.

Młyn wodny
Biała Wielka

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 5)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024