Misa chrzcielna w Wiślicy

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy,
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
3.2

Ruiny romańskiego kościoła

Najprawdopodobniej najstarszym obiektem w Wiślicy są ruiny romańskiego kościoła Św. Mikołaja. Znajdują się one w pobliżu kolegiaty. Odkryto je w latach 50. XX wieku. Początkowo objęto je specjalnym Pawilonem Archeologicznym, ale teraz są elementem nowoczesnego, wspaniałego Muzeum Archeologicznego, będącego oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach. 

To niezwykle unikatowe odkrycie, będące perełką w skali Europy. Tym bardziej z racji teorii, jaka się tutaj zrodziła.



Pierwsza w Polsce misa chrzcielna?

Ruiny zostały odkryte podczas budowania wodociągu w 1958 roku, po czym zostały gruntownie zbadane. Pojawiła się teoria, że skrywają misę chrzcielną z IX wieku, ruiny kościoła romańskiego oraz kaplicy grobowej z XI stulecia. Kościółek ten rozebrano w XIII wieku, podczas tworzenia murów miejskich.

Czemu odkrycie uznano za sensacyjne? Bowiem sugerowano, że jest to najpewniej pierwsza misa chrzcielna w Polsce, a wcześniej za taką uznawano misę na Lednicy, gdzie chrzest przyjął w 966 roku Mieszko z załogą, uznany zarazem za Chrzest Polski.

W Wiślicy natomiast książę Moraw Świętopełk podbił Wiślan i około roku 880 wprowadził nową religię w obrządku słowiańskim, używając przy tym prawdopodobnie właśnie wiślickiej zbiorowej misy. Byłoby to niemal 100 lat przed Mieszkiem I. Misa ma spore rozmiary, bo 4,5 m średnicy i jest stworzona z gipsów.

Z czasem teorię tą obalono, bo zakłada się, że tajemnicze zagłębienie kamienne pochodzi jednak z XI wieku i nie mogło być miejscem tego chrztu. Natomiast sam fakt chrztu Wiślan w tym czasie jest wysoce prawdopodobny, tylko najpewniej miał miejsce gdzie indziej. Wysunięto teorię, że misa służyła do… mieszania zaprawy. Ciekawa jestem, co Ty o tym sądzisz.



Muzeum Archeologiczne w Wiślicy,
Muzeum Archeologiczne w Wiślicy, "misa chrzcielna"
Muzeum Archeologiczne w Wiślicy,
Muzeum Archeologiczne w Wiślicy, "misa chrzcielna"

Informacje praktyczne

Misa chrzcielna w Wiślicy
Muzeum Archeologiczne
Pl. Solny 32, Wiślica
https://mnki.pl/wislica/

Noclegi w Wiślicy

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

(3.2 głosów: 13)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(3.2 głosów: 13)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024