Mikołajki atrakcje - 16 najlepszych miejsc

Mikołajki
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Mikołajki to fantastyczne miejscówka na Mazurach, leżąca w samym ich sercu, na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. To najpopularniejszy i najpiękniejszy szlak żeglugowy w Polsce. To polska stolica żeglarstwa i nie ma w tym nic dziwnego, wszak leży nad samym Jeziorem Mikołajskim, a dodatkowo rozlewają się tutaj: Jezioro Tałty, Łuknajno, Bełdany i wielka sława - Jezioro Śniardwy. To największe jezioro w Polsce już nazwą magnetyzuje, ale warto zobaczyć je na własne oczy!

Po wojnie zabytków w mieście nie zachowało się wiele, ale w Mikołajkach znajdziesz inne atuty, które sprawiają, że nie chcesz stąd wyjeżdżać 🙂 Nawet jeśli nie pociąga Cię żeglarstwo, to spodobają Ci się spacery Promenadą, a także bliskość natury wokół. Mikołajki oferują piękne zatoczki, przystań, kąpieliska i sporo sław, zjawiających się tu latem, bo pobyt w Mikołajkach należy do dobrego tonu ostatnimi czasy.



Mikołajki Jezioro Mikołajskie
Mikołajki Jezioro Mikołajskie
Zachód słońca na Mazurach
Zachód słońca na Mazurach

Atrakcje w Mikołajkach

Mikołajki to miejsce, gdzie po prostu trzeba być! Spora liczba atrakcji sprawia, że każdy znajdzie tu coś, co go zainteresuje. Podpowiemy Ci, jakie są najpiękniejsze atrakcje i co warto tutaj zobaczyć. Wszystkie te miejsca zaznaczyliśmy na mapie, aby łatwiej zaplanować wizytę w tym mieście 🙂 Sami jeszcze chętnie poznamy lepiej to miasto i spędzimy tu więcej czasu, ale już dziś zobacz najlepsze atrakcje Mikołajek!

1. Promenada w Mikołajkach

Promenada w Mikołajkach to serce i nowa wizytówka miasta! Zrewitalizowany w 2020 roku deptak ma teraz długość 1,3 km i znaczącą szerokość. Pozwala naprawdę cieszyć się tym miejscem, zaznać letniej atmosfery i podziwiać uroki Jeziora Mikołajskiego. 

To najważniejszy trakt turystyczny z tawernami, kawiarniami, sklepami, wypożyczalniami sprzętu wodnego, przystaniami żeglarskimi oraz portem statków pasażerskich. Rozpoczyna się Aleją Żeglarzy - umowną granicą pomiędzy jeziorami Tałty i Mikołajskim - obecnym mostem drogowym. Ta część została zmodernizowana już w 2011 roku.

Nowsza część, zrewitalizowana w 2020 roku rozpoczyna się drewnianą platformą widokową w Wiosce Żeglarskiej, głęboko wchodzącą w jezioro. Jest to miejsce koncertów i wydarzeń, z cudnym widokiem w tle! Po drugiej stronie jeziora rozciąga się widok na Mazurski Park Krajobrazowy z Puszczą Piską.  Dzięki modernizacji mazurska Wenecja w Mikołajkach jest jeszcze piękniejsza!



 
Promenada, Aleja Żeglarska, Aleja Kasztanowa
Mikołajki
Mikołajki
Mikołajki
Mikołajki
Promenada w Mikołajkach
Promenada w Mikołajkach

2. Jezioro Mikołajskie

To właśnie Jezioro Mikołajskie w dużej mierze decyduje o atrakcyjności Mikołajek. Wcięte w zabudowę miasta, tworzy niesamowitą atmosferę. Ma długość 5,8 km i maksymalną szerokość 1,6 km. Należy do Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, na północy łączy się z Jeziorem Tałty pod mostem drogowym w Mikołajkach. Do jednego z filarów mostowych na wiosnę przykuwany jest na łańcuchu Król Sielaw - symbol Mikołajek.

W części południowo-wschodniej Jezioro Mikołajskie łączy się z Jeziorem Śniardwy, a w części południowo-zachodniej łączy się bezpośrednio z Jeziorem Bełdany. Wschodnim brzegiem jeziora biegnie Promenada, zaś na zachodnim brzegu jeziora rozciąga się Puszcza Piska.

Jezioro Mikołajskie miało też swoją mroczną chwilę. 21 sierpnia 2007 roku silny wiatr wiejący z prędkością dochodzącą do 130 km/h (12 w skali Beauforta) poprzewracał oraz zatopił kilkadziesiąt łodzi. W wyniku nawałnicy, która trwała raptem 10 minut, śmierć poniosło 8 osób, a 3 uważane są za zaginione.

 
Jezioro Mikołajskie, Aleja Kasztanowa
Mikołajki
Mikołajki
Mikołajki zachód słońca
Mikołajki zachód słońca

3. Wioska Żeglarska w Mikołajkach

Wioska Żeglarska to nic innego jak największy mikołajski port, z długimi tradycjami. Dostępny jest z Promenady. To tutaj odbywa się co roku Festiwal Szantowy i organizowane są regaty.



 
Wioska Żeglarska, ul. Kowalska 3/ Aleja Ksztanowa
Mikołajki
Mikołajki
Mikołajki
Mikołajki

4. Rynek w Mikołajkach

Rynek czyli Plac Wolności to centralny punkt Mikołajek. Pośrodku placu tryska fontanna przedstawiająca Króla Sielaw - rybę z koroną, która jest symbolem miasta i znalazła się w herbie. 

Najbardziej okazałym budynkiem jest tu dawny ratusz z 1888 roku. Na Rynku znajduje się też Punkt Informacji Turystycznej, od której warto rozpocząć zwiedzanie Mikołajek.

 
Rynek, Plac Wolności
Mikołajki Rynek
Mikołajki Rynek
Rynek w Mikołajkach
Rynek w Mikołajkach

5. Ulica Kajki w Mikołajkach

Kto przeszedł ulicę Kajki, ten zna Mikołajki. Takie jest tutaj popularne powiedzenie, bowiem ulica Kajki - najstarsza i najbardziej malownicza w mieście to jakby esencja Mikołajek. 

Ulica Kajki ciągnie się na długości aż 2,5 km, wzdłuż brzegu jeziora Mikołajskiego. Na wysokim jego brzegu zachowała się tradycyjna architektura mazurska.

 
Ulica Kajki
Mikołajki ulica Kajki
Mikołajki ulica Kajki
Mikołajki
Mikołajki
Mikołajki ulica Kajki
Mikołajki ulica Kajki

6. Kładka piesza w Mikołajkach

Kładka pieszo-rowerowa powstała całkiem niedawno, w miejscu starszej kładki pieszej, która utrudniała ruch statków. Nowa kładka jest piękna, efektowna i wieczorem pięknie oświetlona. Mieni się różnymi kolorami. 



Kładka pieszo – rowerowa w Mikołajkach pozwala komfortowo spacerować z dala od hałasu samochodów i cieszyć się pięknymi widokami na Jezioro Mikołajskie oraz Tałty, z przepływającymi tu co chwilę jachtami i statkami. Pod kładką warto zatrzymać się na zachód słońca, kierując oczy w stronę jeziora Tałty, które rozpoczyna się umownie przy pobliskim moście samochodowym.

 
Kładka, Pl. Wolności/ul. Okrężna
Kładka piesza w Mikołajkach
Kładka piesza w Mikołajkach

7. Rezerwat "Jezioro Łuknajno" w Mikołajkach

Rezerwat "Jezioro Łuknajno" to bardzo cenny rezerwat, wpisany w 1976 roku przez UNESCO na listę rezerwatów biosfery. To rezerwat ornitologiczny z najliczniejszą nie tylko w Polsce, ale i Europie kolonią łabędzia niemego. Żyją tu również inne ptaki, stwierdzono 170 gatunków. 

Zobaczysz to jezioro m.in. z wieży widokowej niedaleko Folwarku Łuknajno. Wieża dostępna jest bezpłatnie, około 200 metrów od bezpłatnego parkingu przy Folwarku. Dookoła jeziora Łuknajno prowadzi ścieżka rowerowo-piesza o długości 18 km, na której dostępne są też dodatkowe wieże.

 
Jezioro Łuknajno, Łuknajno
Jeziora Śniardwy i Łuknajno - Mazurski Park Krajobrazowy
Jeziora Śniardwy i Łuknajno - Mazurski Park Krajobrazowy
Mikołajki Rezerwat Łuknajno
Mikołajki Rezerwat Łuknajno
Mikołajki Rezerwat Łuknajno
Mikołajki Rezerwat Łuknajno

8. Wieża nad Jeziorem Śniardwy w Mikołajkach

Wieża widokowa przy Folwarku Łuknajno pozwala podziwiać ogrom największego w Polsce Jeziora Śniardwy. Jest tak wielkie, że bywa nazywane Mazurskim Morzem

Wejście na wieżę jest płatne w Folwarku, ale goście restauracji i pokojów w Folwarku mogą skorzystać z atrakcji bezpłatnie. To bardzo urokliwy zakątek na łonie natury.



 
Wieża przy Folwarku, Łuknajno
Mikołajki Jezioro Śniardwy
Mikołajki Jezioro Śniardwy
Mikołajki Jezioro Śniardwy
Mikołajki Jezioro Śniardwy

9. Jezioro Tałty w Mikołajkach

Jezioro Tałty to najgłębsze jezioro na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Ma długość 12,5 km i szerokość 1,8 km. Średnia głębokość jeziora wynosi około 14 m, ale największa głębia liczy aż 50,8 m i znajduje się w pobliżu Skorupek. 

W Mikołajkach to jezioro łączy się z Jeziorem Mikołajskim, przy moście drogowym. Tutaj zobaczysz magiczne zachody słońca!

 
Jezioro Tałty, Stare Sady, Tałty
Jezioro Tałty
Jezioro Tałty
Mikołajki
Mikołajki

10. Mazurski Park Krajobrazowy

Mazurski Park Krajobrazowy chroni obfitość tutejszych lasów, torfowisk, jezior i wód płynących. To piękne przyrodniczo miejsce. Powstał w 1977 roku i obejmuje swoimi granicami części gmin: Piecki, Mrągowo, Świętajno, Ruciane-Nida, Mikołajki, Orzysz i Pisz. 

W granicach Mazurskiego Parku Krajobrazowego znajduje się największe w Polsce jezioro Śniardwy oraz północna część Puszczy Piskiej z rzeką Krutynią. W sumie Park obejmuje 60 jezior o powierzchni powyżej 1 ha!

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski Park Krajobrazowy
Mikołajki Rezerwat Łuknajno
Mikołajki Rezerwat Łuknajno
Mikołajki Jezioro Śniardwy
Mikołajki Jezioro Śniardwy

11. Muzeum Reformacji Polski w Mikołajkach

To ciekawe muzeum poświęcone historii reformacji na ziemiach polskich powstało w Mikołajkach w 1973 roku. Wśród eksponatów zobaczysz też oczywiście te ukazujące życie i kulturę dawnych mieszkańców Mazur. 



Ciekawe są starodruki związane z wiarą dawnych Mazurów. Wśród zbiorów cenna jest Biblia Polska wydana w Magdeburgu w 1726 roku. Muzeum znajduje się przy kościele ewangelickim i czynne jest w sezonie turystycznym.

 
Muzeum Reformacji, plac Kościelny 4

12. Kościół ewangelicki Świętej Trójcy w Mikołajkach

Kościół ewangelicko-augsburski w Mikołajkach pochodzi z XIX wieku, a dokładniej z 1842 roku. To klasycystyczny kościół Św. Trójcy zaprojektowany przez Karola Fryderyka Schinkla. 

Widoczny jest z daleka, bo odznacza się wysoką wieżą zegarową w piaskowym kolorze. Góruje ona ponad jeziorem, a powstała 38 lat później niż sama świątynia.

 
Kościół Św. Trójcy, Plac Kościelny 5
Zachód słońca w Mikołajkach
Zachód słońca w Mikołajkach

13. Wieża widokowa w kościele Św. Mikołaja w Mikołajkach

Kościół Św. Mikołaja to czerwona, ceglana świątynia z wysoką wieżą, udostępnioną latem dla turystów. Z punktu widokowego na wieży kościelnej pięknie widać miasto i okolicę z pięcioma jeziorami. Wieża ma wysokość 30 metrów!

 
Kościół Św. Mikołaja, ul. Popiełuszki 1
Mikołajki kościół ewangelicki
Mikołajki kościół ewangelicki

14. Kirkut w Mikołajkach

Cmentarz żydowski założono w mieście w II połowie XIX wieku. Znajduje się on przy ulicy Dybowskiej. Najstarszy zachowany tu nagrobek pochodzi z 1881 roku.



 
Kirkut, ul. Dybowska

15. Kościół Matki Bożej Różańcowej w Mikołajkach

Kościół Matki Bożej Różańcowej to neogotycki kościółek wybudowany w 1910 roku dla ewangelików. W czasie II wojny światowej budynek służył jako remiza strażacka, a później stał się nawet stajnią dla wojsk rosyjskich.

 
Kościół, ul. Michała Kajki 27
Mikołajki ulica Kajki
Mikołajki ulica Kajki

16. Stacja Badawcza PAN w Popielnie

Około 9 km od Mikołajek położona jest ciekawa stacja badawcza w Popielnie, gdzie spotkasz koniki polskie, bobry czy żubronie. Spacer z przewodnikiem jest odpłatny i możliwy w sezonie turystycznym codziennie. Na miejsce można dopłynąć promem kursującym latem na Wierzbie, odpłatnym.

 
Stacja, Popielno 25, Ruciane-Nida
http://popielno.pl/

Mapa atrakcji Mikołajek

Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami Mikołajek, aby łatwiej zaplanować wizytę w tym mieście.

Nasz film o Mikołajkach

Zobacz nasz film z Mikołajek a w nim uroczy spacer po deptaku i ulicy Kajki oraz piękne widoki znad jezior. Zapraszamy!

Gdzie zjeść w Mikołajkach?

Możliwości gastronomicznych w Mikołajkach mamy wiele. Przy Promenadzie co kilka kroków czeka jakaś tawerna lub restauracja. Na Promenadzie zaprasza Tawerna Pod Złamanym Pagajem, a niedaleko ciekawa restauracja Sopra (ul. Kajki 28). Przy kładce pieszej dobre notowania ma Port Smaku (Pl. Wolności 13) oraz Spiżarnia Restauracja (plac Handlowy 14). Warta polecenia jest też Restauracja Nóż w Wodzie (aleja Kasztanowa) przy Ekomarinie.

Można też ciekawych smaków pokosztować w restauracjach hotelowych. Bardzo dobre jedzenie oferuje Hotel Robert's Port w Starych Sadach, a jeśli chcesz zaznać luksusu mega smaku w centrum Mikołajek, to wybierz się do Hotelu Mikołajki Leisure&SPA za plażą miejską, dodatkowo z pięknym widokiem.

Stare Sady Hotel Roberts Port
Stare Sady Hotel Roberts Port
Mikołajki
Mikołajki

Noclegi w Mikołajkach

Mikołajki jako bardzo popularny kurort wśród turystów oferuje bogatą ofertę noclegów, w różnym standardzie. Już w samym centrum, przy promenadzie i przy ulicy Kajki czekają pensjonaty i hotele. Całkiem spory jest Pensjonat Mikołajki, patrzący na Jezioro Mikołajskie, za to ślicznymi drzwiami zaprasza pobliski Kurort Kameralny na ulicy Kajki. W jezioro wcina się 5-gwiazdkowy Hotel Mikołajki przy ulicy Spacerowej.

A jeśli chcesz uciec od gwarnego centrum Mikołajek, to w Starych Sadach nad Jeziorem Tałty czeka spory i bardzo rodzinny Hotel Robert's Port. Oferuje w wakacje fajne wczasy rodzinne, z wyżywieniem, z zajęciami dla dzieci, pieczeniem kiełbasek i innymi atrakcjami. Hotel dysponuje własną flotą, toteż możesz wypłynąć w rejs do Mikołajek i nie tylko, zarówno mniejszym statkiem jak Sybilla czy ogromnym Gałczyńskim.

Ciekawie noc można też spędzić w bliskości natury, w Folwarku Łuknajno. Kilka kroków stąd na wieżę widokową nad Jeziorem Śniardwy oraz około 200 metrów na wieżę nad Rezerwatem Łuknajno. Bardzo klimatyczne miejsce.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com
Stare Sady Hotel Roberts Port
Stare Sady Hotel Roberts Port
Stare Sady
Stare Sady
Mikołajki ulica Kajki
Mikołajki ulica Kajki

Dojazd do Mikołajek

Mimo, że Mikołajki to niezwykle popularna turystyczna miejscowość dojazd do niej nie jest łatwy - również samochodem. W pobliżu nie ma żadnej trasy szybkiego ruchu pozostaje jedynie krajówka o numerze 16 i drogi wojewódzkie. Nawet z nie tak przecież odległej Warszawy (około 220 km) podróż może potrwać około 3,5 godziny. Na miejscu również ruch jest bardzo powolny, bo miasto położone jest na dwóch brzegach jezior połączonych tylko jednym mostem. Z parkowaniem samochodu również nie będzie łatwo, bo mało jest dużych parkingów i z reguły płatne (ok. 30-40 zł za dzień). W centrum jest strefa płatnego parkowania działająca od poniedziałku do piątku w godzinach 8-22 choć są to tylko wydzielone ulice (3 maja, Plac Wolności, Wawrzyńca Prusa, Dybowska). Cena za pierwszą godzinę to około 4 zł (2022 rok).

Pociągiem do Mikołajek się nie dostaniesz, bo nie działa tutaj żaden dworzec PKP. Pozostaje dworzec PKP w Giżycku i przesiadka na PKS. Można skorzystać też z prywatnych przewoźników autokarowych oferujących przejazdy z Olsztyna czy Warszawy.

Imprezy w Mikołajkach

Mikołajki to popularny kurort, każdego roku wypoczywa tu sporo turystów, w tym sławne nazwiska. Toteż nie może zabraknąć tu imprez. Na przełomie czerwca i lipca odbywają się Dni Mikołajek. Wtedy to odbywa się tutaj rytuał wodowania Króla Sielaw połączony z paradą jednostek pływających. 

Są też imprezy typowo żeglarskie, jak Festiwal Piosenki Żeglarskiej czy Regaty Żeglarskie. Imprezy te odbywają się w Wiosce Żeglarskiej przy Promenadzie.

Dni Mikołajek
Dni Mikołajek

Historia Mikołajek

Pierwsza wzmianka o Mikołajkach pochodzi z 1444 roku, kiedy to Wielki Mistrz Krzyżacki Konrad von Erlichshausen nadał Wawrzyńcowi Prusowi ziemie położone obok wsi kościelnej Mikołajki. Nazwa Mikołajek pochodzi od Świętego Mikołaja - patrona kaplicy na wzgórzu wiatracznym. Mikołaj według legend był opiekunem żeglarzy i przejść wodnych. Na stałe to imię wpisało się w nazwę, początkowo wsi, a od 1726 roku miasta. I choć ta nazwa zmieniała się w czasie wieków, to zawsze zachowywała imię patrona - St. Nicolas, Niclausdorf czy Nikolaiken.

Pierwsza wieś o nazwie Mikołajki obejmowała tereny dzisiejszego kościoła ewangelickiego czyli ulicy 3 Maja oraz Rynku - Placu Wolności. Po drugiej stronie leżała wieś Kozłowo, z którą Mikołajki komunikowały się jedynie łodzią. Dopiero w 1515 roku powstał drewniany most łączący oba brzegi. Dziś zawieszona jest w tym miejscu kładka dla pieszych - charakterystyczne i popularne miejsce w mieście. Jest to najwęższa przeprawa na całym szlaku wodnym. Wcześniej pomiędzy dwoma brzegami jeziora rozciągnięty był łańcuch. Jeśli ktoś chciał przepłynąć na drugą stronę musiał dokonać opłaty. Część tej opłaty była przekazywana Krzyżakom, którzy w Mikołajkach przy moście wybudowali dwór i karczmę, posiadali też monopol na połów ryb.

Mikołajki Rynek
Mikołajki Rynek
Mikołajki
Mikołajki

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Mikołajki
Mikołajki
Mikołajki Promenada
Mikołajki
Mikołajki
Mikołajki
Mikołajki
Mikołajki
Mikołajki
Mikołajki
Mikołajki
Mikołajki
Mikołajki kładka piesza
Mikołajki
Mikołajki
Jezioro Tałty
Jezioro Tałty
Jezioro Tałty
Mikołajki zachód słońca
Mikołajki zachód słońca
Mikołajki zachód słońca
Mikołajki Folwark
Mikołajki Jezioro Śniardwy
Mikołajki Jezioro Śniardwy
Stare Sady
Stare Sady
Zachód słońca na Mazurach
Jezioro Tałty
Jezioro Tałty
Jezioro Tałty
Jezioro Tałty
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 147)
Twoja ocena
Sławek
Jeżeli szukamy miejsca nad jeziorem, gdzie można będzie w sposób aktywny wypocząć - spacery, jazda na rowerze, sporty wodne, łowienie ryb, jeszcze dużo można by wymieniać. Sam rynek i pobliska okolica jest atrakcyjna dla osób zwiedzających. Do wad mogę dodać że w okresie letnim prawie nie można przejść, jest tu bardzo wielu odwiedzających.
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Mikołajki są fantastyczne. Dla osób ceniących sobie spokój i ciszę to takie miejsce latem tylko na chwilę, by po chwili uciec w bardziej ustronne miejsce, ale warto zaznać tej atmosfery 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024