Meczet w Kruszynianach

Kruszyniany meczet
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Tatarskie Kruszyniany

Kilka kilometrów na południe od Krynek na Podlasiu, niemal na samej granicy z Białorusią, leży dawna tatarska wioska Kruszyniany, którą niegdyś Samuel Mirza Krzeczowski otrzymał od króla Jana III Sobieskiego i zasiedlił jeźdźcami ze swojego szwadronu. Choć dzisiaj mieszka tu już tylko kilka rodzin tatarskich, dotąd przetrwały ślady tej ludności - meczet, mizar czyli cmentarz muzułmański i "Tatarska jurta".

Kruszyniany meczet
Kruszyniany meczet

Najstarszy meczet na Podlasiu i w całej Polsce!

Meczet w Kruszynianach to drewniany, niezwykle cenny zabytek zbudowany w II połowie XVIII wieku na planie prostokąta, z dwoma minaretami wieżowymi i jednym sygnaturkowym. To wraz z meczetem w Bohonikach jedyne meczety w Polsce, przy czym ten w Kruszynianach jest starszy. Do meczetu prowadzą dwa oddzielne wejścia, jedno do sali męskiej z mihrabem (wnęka w ścianie wskazująca kierunek Mekki), mimbarem (kazalnica) i galeryjką, drugie zaś do babińca, bowiem kobiety i mężczyźni modlą się oddzielnie. Świątynię otacza kamienny mur oraz ciekawe okazy starodrzewu. Meczet w Kruszynianach można zwiedzać, od maja do końca września w godzinach 9.00-19.00. W pozostałych miesiącach należy umawiać się telefonicznie.



Kruszyniany meczet
Kruszyniany meczet

Mizar w Kruszyniach

Niedaleko, na zalesionym wzgórzu znajduje się cmentarz muzułmański. Wśród starych drzew i opuszczonych nagrobków widać wiele nowych pomników, gdyż cmentarz jest nadal użytkowany. Na starych płytach zobaczyć można napisy w języku arabskim, rosyjskim i polskim, a nawet pisane cyrylicą, gdyż w XIX wieku władze carskie zabroniły Tatarom używania języka polskiego.

Tatarska Jurta

W centrum Kruszynian natomiast można wstąpić do unikatowego gospodarstwa agroturystycznego, w którym potomkowie tatarskich wojowników serwują oryginalne tatarskie jadło - kołduny, pierekaczewnik (naleśniki z mięsem zawijane w cienkie ciasto), pachławę i wiele innych specjałów. Tutaj poznasz kulturę i dawne tradycje polskich Tatarów. To niezwykle ciekawe i unikatowe miejsce.

Informacje praktyczne

V-IX 9.00-19.00
W innych terminach po uzgodnieniu telefonicznym 502-543-871
Bilety: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł
Parking: bezpłatny

Meczet - Muzułmańska Gmina Wyznaniowa
Kruszyniany
Przewodnik: Dżemil Gembicki 502-543-871
www.kruszyniany.com.pl



Noclegi w Podlasiu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kruszyniany meczet
Kruszyniany meczet
(4.6 głosów: 29)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 29)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Unikatowa ciekawostka, choć to daleko, na skraju Podlasia, warto odwiedzić to miejsce!
Avatar użytkownika tomtur
tomtur
Byłem wiele lat temu i pamiętam, że wywarł na mnie bardzo duże wrażenie. Możliwość zobaczenia we własnym kraju obiektu sakralnego wyznawców innej religii to bardzo cenna rzecz. Absolutnie warto tu przyjechać.
Teserarius
Bardzo oryginalna zabudowa. Jeden z dwóch zachowanych w Polsce. Przewodnik, potomek Tatarów bardzo ciekawie opowiada.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024