Krapkowice. Atrakcje, które warto zwiedzić

Krapkowice rynek
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Krapkowice to niewielkie, ale ciekawe, historyczne miasteczko na Opolszczyźnie, leżące w jej sercu, nieco na południe od Opola, ulokowane nad rzeką Odrą, w bardzo malowniczym miejscu, gdzie wpada do niej Osobłoga. Historia Krapkowic jest długa i sięga XIII wieku, jest związana tak naprawdę z dziejami dwóch odrębnych osad, tworzących dziś jedno miasto. Już w średniowieczu po obu stronach Odry powstały tu osady, Krapkowice na lewym brzegu oraz Otmęt na prawym brzegu rzeki. Przez wieki były to niezależne miejscowości. 

Otmęt to stara osada rybacka, po raz pierwszy wzmiankowana w 1223 roku jako Ocnant - wieś klasztorna należącą do cystersów z Jemielnicy. Krapkowice zaś swoją nazwę wzięły od staropolskiego imienia Chrapek, stąd pierwotna nazwa z XIII wieku to Chrapkowice. Co ciekawe, już w średniowieczu zabudowa Krapkowic miała charakter miejski, a bliskość rzeki i szlaków komunikacyjnych, w tym szlaku bursztynowego, czyniły z Krapkowic znaczący ośrodek handlowy.



Krapkowice zamek
Krapkowice zamek
Krapkowice rynek
Krapkowice rynek

Atrakcje w Krapkowicach

Krapkowice nie są zbyt popularną miejscowością, nie znajdziesz tu tłumów, ale kilka atrakcji na pewno zasługuje na uwagę, w ścisłym centrum, jak i na obrzeżach Krapkowic. Zobacz najlepsze atrakcje Krapkowic!

Krapkowice
Krapkowice

1. Zamek w Krapkowicach

Dzisiejszy renesansowy zamek wzmiankowany był w 1532 jako własność Jerzego Hohenzollerna, ale tak naprawdę początki zamku sięgają XIII wieku. Dziś w murach zamku siedzibę ma Zespół Szkół im. Piastów Opolskich. Budowla prezentuje się okazale, ale przydało by się ją odnowić.
Adres: Zamek, ul. Zamkowa, Krapkowice

Krapkowice zamek
Krapkowice zamek
Krapkowice zamek
Krapkowice zamek
Krapkowice zamek
Krapkowice zamek
Krapkowice zamek
Krapkowice zamek

2. Baszta Krapkowicka i mury miejskie

Baszta w Krapkowicach to Wieża Bramy Górnej - pozostałość średniowiecznych obwarowań, z przylegającą do niej sporą partią zachowanych murów obronnych. Baszta zbudowana jest z kamienia łamanego i pochodzi z XIV wieku, dziś jest ładnie odnowiona i udostępniona do zwiedzania, poza poniedziałkiem i czwartkiem.
Adres: Baszta, ul. Basztowa, Krapkowice

Krapkowice Baszta
Krapkowice Baszta
Krapkowice Baszta
Krapkowice Baszta
Krapkowice mury miejskie
Krapkowice mury miejskie

3. Rynek z Meluzyną w Krapkowicach

Rynek krapkowicki to centralny plac miasta, z zachowanym, typowym układem średniowiecznej zabudowy. Pośrodku znajduje się fontanna z legendarną meluzyną, a wokół placu stoją stare kamieniczki jedna obok drugiej, poprzecinane wąskimi uliczkami. Najstarsza kamienica pochodzi tu z XVII wieku i jest to Dom w Rynku nr 4, z niezmienionym frontem od 1784 roku. Szkoda, że tą piękną kamieniczkę szpecą liczne szyldy. 



A co z tą Meluzyną? Meluzyna to pół kobieta, pół Syrena i wg legendy wabiła swym głosem pięknych młodzieńców w Krapkowicach, którzy szli nad rzekę i znikali w jej otchłaniach. W pewnym momencie w mieście zaczęło brakować mężczyzn, aż znaleziono jej kamienną postać na dnie rzeki. Inna legenda mówi, że piękna meluzyna poślubiła księcia Bolesława, jednak gdy w pewien wieczór zakradł się podczas jej kąpieli do komnaty, ujrzał swoją żonę z tułowiem gada i kopytami. Dlatego właśnie jednym z bucików na krapkowickim szlaku obuwniczym jest... smocze kopytko. Legenda o Meluzynie ściśle wiąże się z historią Krapkowic, toteż jej kamienna postać stoi dziś w samym sercu miasta, przy fontannie na rynku. Lokacji Krapkowic dokonał książę opolski Bolesław I, między rokiem 1280 a 1294. Opowieść tą usłyszysz odczytując kod QR komórką pod fontanną z Meluzyną, to nie jedyne takie miejsce w Krapkowicach, bardzo lubię to rozwiązanie 🙂
Adres: Rynek, Krapkowice

Krapkowice rynek
Krapkowice rynek
Rynek w Krapkowicach
Rynek w Krapkowicach

4. Przystań nad Odrą w Krapkowicach

Port Jachtowy nad Odrą w Krapkowicach to miejsce bardzo malownicze i prężnie działające latem. Zaznasz tu rekreacji wodnej, wypożyczysz kajaki, rowerki wodne, skutery czy łodzie. Na miejscu zjesz w Marina Beach Bar i przenocujesz na polu namiotowym. Obok przystani w Krapkowicach Osobłoga wpada do Odry, to śliczny zakątek Krapkowic, chętnie odwiedzany przez mieszkańców i turystów, to bardzo blisko centrum, widać stąd zamek.
Adres: Marina, ul. Przybrzeżna 2, Krapkowice

Krapkowice przystań
Krapkowice przystań

5. Ruiny zamku w Otmęcie

W dzisiejszej dzielnicy Krapkowic, a dawnej, osobnej miejscowości Otmęt, po drugiej stronie Odry, stoją ruiny rycerskiego zamku, pochodzącego z XIII wieku. To najbardziej tajemnicze miejsce w całych Krapkowicach. Pierwszym potwierdzonym w 1302 roku właścicielem zamku był Mikołaj Strzała Starszy. Krąży w okolicy legenda, jakoby zamek w Otmęcie powstał, podobnie jak zamek w pobliskim Rogowie Opolskim, za sprawą zakonu templariuszy, ale jest to bardziej legenda, bo nie znaleziono jak dotąd pisemnego potwierdzenia takich przypuszczeń. Nie znaleziono też tunelu, który jakoby miał łączyć obie warownie.

Z XIII wieku pochodzi też tutejszy kościół Wniebowzięcia NMP, wzmiankowany w 1223 roku. To jedna z najstarszych świątyń na całym Śląsku, wzniesiona na wapiennym wzgórzu, w najwyższym punkcie Otmętu, na zawrotnej wysokości 180 m n.p.m. Ruiny stojące zaraz za kościołem, są niestety niedostępne, znajdują się za ogrodzeniem, można na nie tylko zerknąć spod kościoła.
Adres: Ruiny zamku, ul. Franciszka Duszy, Krapkowice



 Otmęt - ruiny zamku
Otmęt - ruiny zamku
Otmęt
Otmęt
Otmęt kościół
Otmęt kościół

6. Młyn Amerykan pod Krapkowicami

Młyn Amerykan w Pisarzowicach pod Krapkowicami to miejsce bardzo klimatyczne i malownicze, położone wśród lasu, pośród pól, z dala od zabudowy, w dodatku z ciekawą historią. To cały kompleks młyński, pozostający dziś w ruinie, bardzo malowniczej, choć grożącej zawaleniem, lepiej nie podchodzić zbyt blisko murów, a na pewno nie wchodzić pomiędzy nie.  To ruiny zabytkowego młyna Schreibersdorfer Muhle, spichlerza i budynku mieszkalnego z dawną piekarnią. Ten stary młyn stoi przy rzece Osobłoga, która 10 km dalej wpływa do Odry. Dlaczego Amerykan? Kompleks powstał w XIX wieku, a jego właścicielem był hrabia Eduard Georg Maria von Oppersdorff z Głogówka, zwany "Edim. 

Owy hrabia Edi podróżował po USA i zafascynował się tamtejszymi nowoczesnymi młynami i piekarniami. Ich ideę chciał przenieść na swą ziemię i tak powstał wielki młyn i piekarnia pod Krapkowicami, na wzór tych amerykańskich. Miejscowa ludność nazwała kompleks Amerykanem (po śląsku Amerikun) i nazwa przyjęła się na tyle, że funkcjonowała na przedwojennych mapach geodezyjnych. Takie młyny jak ten w Pisarzowicach, nazywano automatycznymi, bowiem pracę wielu ludzi zastąpiły maszyny parowe. W ten sposób hrabia chciał ułatwić pracę jego rolników. Prężnie działający młyn z czasem stał się gospodarstwem rolnym, a w czasach komuny popadł w ruinę. Dziś jest to własność prywatna, ale zabudowania nie są ogrodzone. Stanowią piękny plener na spacer, wiedzie tu niebieska trasa rowerowa z Komornik, ulicą Prudnicką, z której trzeba zjechać na gruntową ścieżkę i przemierzając mostem Osobłogę, skręcić w lewo, tam między drzewami widać już zabudowania dawnego dworu, młyna i spichlerza.
Adres: Młyn Amerykan, ul. Prudnicka, Pisarzowice

Pisarzowice pod Krapkowicami - młyny Amerykan
Pisarzowice pod Krapkowicami - młyny Amerykan
Pisarzowice pod Krapkowicami - młyny Amerykan
Pisarzowice pod Krapkowicami - młyny Amerykan
Pisarzowice pod Krapkowicami - młyny Amerykan
Pisarzowice pod Krapkowicami - młyny Amerykan

7. Galeria Studnia w Krapkowicach

Galeria Studnia to ciekawe i bardzo mało znane miejsce w Krapkowicach. Mieści się na terenie Zamkowego Młyna nad Odrą (restauracja i hotel) i jest otwarta dla turystów codziennie po południu, od 16.00 do 19.00. Ciekawe wnętrza wypełnione są sztuką i rękodziełem miejscowych artystów. W ten sposób starsi mieszkańcy okolicy, tworzący cudne, niepowtarzalne przedmioty, mogą się spotkać, poczuć się potrzebni, pochwalić swym talentem, a przy okazji sobie dorobić sprzedając swe dzieła. Jeśli chcesz odwiedzić galerię w innych godzinach, klucz znajdziesz w restauracji Zamkowy Młyn. Warto tutaj zajrzeć!
Adres: Galeria Studnia, ul. Młyńska, Krapkowice

Galeria Studnia
Galeria Studnia
Galeria Studnia
Galeria Studnia
Galeria Studnia
Galeria Studnia

8.  Zamek w Rogowie Opolskim

Zamek w Rogowie Opolskim to piękna, reprezentacyjna budowla, będąca średniowieczną warownią, która miała najpewniej za zadanie kontrolować przeprawę na Odrze. Legenda mówi, że Rogów w okolicach XIII i XIV wieku był siedzibą templariuszy, którzy wznieśli tu wodny zamek łączący się podziemnym tunelem z główną siedzibą zakonu w pobliskim Otmęcie. Dziś zamek dostępny jest dla turystów w wyznaczonych godzinach, mieści się tutaj biblioteka.

Zamek w Rogowie Opolskim
Zamek w Rogowie Opolskim
Zamek w Rogowie Opolskim
Zamek w Rogowie Opolskim

9. Sztuczne ruiny w Krapkowicach

Sztuczne ruiny w Krapkowicach znajdują się w Parku Miejskim. Nie znalazłam historii tego obiektu, jedynie informację, że powstał około 1905 roku.
Adres: Sztuczne ruiny, ul. Parkowa, Krapkowice



Krapkowice sztuczne ruiny
Krapkowice sztuczne ruiny

10. Wapienniki w Krapkowicach

W Krapkowicach, wśród zabytków techniki, zachowały się też trzy piece wapiennicze, tzw. wapienniki. Są to dawne piece Conrada Klucznego, dzisiaj nieczynne i popadające w ruinę. Stały w Krapkowicach już w 1900 roku.
Adres: Wapienniki, ul. Opolska, Krapkowice

Krapkowice wapienniki
Krapkowice wapienniki
Krapkowice wapienniki
Krapkowice wapienniki

11. Pałac w Dąbrówce Górnej

Pałac w Dąbrówce Górnej znajduje się w gminie Krapkowice, wzniesiono go w połowie XVII wieku, ale są przypuszczenia, że już wcześniej istniała tu budowla o charakterze obronnym. Legenda głosi, że mieszkała w niej królewna Dąbrówka, która została pochowana w srebrnym sarkofagu w starej części zamczyska. Pierwszymi potwierdzonymi właścicielami posiadłości w Dąbrówce Górnej jest rodzina Rogoyskich, która zakupiła ją w 1490 roku. Rezydowała tu do XVIII wieku. Pałac otacza dziś rozległy park, w którym odnajdziesz groby ostatnich właścicieli zamku - rodziny Teichmann - Logischen.

Film o Krapkowicach

Zapraszamy Was też na nasz film o tym niecodziennym, mało popularnym miasteczku.

Gdzie zjeść i spać w Krapkowicach

W Krapkowicach możesz zarówno pysznie zjeść, jak i przenocować w tym samym miejscu, w centrum miasta, czyli w Zamkowym Młynie leżącym na Szlaku Kulinarnym Opolski Bifyj. W dawnym, autentycznym młynie remontowanym intensywnie od początku XXI wieku, powstała piękna restauracja oraz hotel, z oryginalnym wystrojem nawiązującym do przeszłości młyna i tej tematyki. Sporo tu zachowanego, dawnego drewna z krapkowickiego młyna, we wnętrzach czeka sala restauracyjna oraz sale bankietowe i weselne, zaś przed budowlą w sezonie otwierają się dla gości dodatkowo ogródki pełne kwiecia. Zjesz tu przepysznego steka z grilla i równie smaczne żeberka. Nie są to tanie dania, ale zrobiły na nas niesamowite wrażenie, mięso rozpływało się w ustach. Można też zamówić pizzę. 

Z usług hotelowych nie korzystaliśmy, ale podobno pokoje zdobią stare zdjęcia tego miejsca i jeśli pokoje są na podobnym poziomie co restauracja, możemy polecić w ciemno 🙂 Okolica jest bardzo ładna, bliziutko stąd na zamek i do letniej Przystani nad Odrą z wypożyczalnią sprzętu. Wkoło jest dużo zieleni.



Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com
Zamkowy Młyn restauracja i hotel
Zamkowy Młyn restauracja i hotel
Zamkowy Młyn restauracja i hotel
Zamkowy Młyn restauracja i hotel
Zamkowy Młyn restauracja
Zamkowy Młyn restauracja
Zamkowy Młyn restauracja
Zamkowy Młyn restauracja

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zamkowy Młyn restauracja i hotel
Krapkowice mury miejskie
Krapkowice Baszta
Krapkowice rynek
Otmęt - ruiny zamku
Otmęt
Otmęt
Zamek Krapkowice
Zamek w Krapkowicach
Krapkowice
 Otmęt - ruiny zamku
Krapkowice Odra
Krapkowice kościół
Krapkowice
Krapkowice
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 30)
Twoja ocena
Avatar użytkownika mirosław
mirosław
Ciche spokojne i urokliwe miasteczko.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024