Kościół NMP w Czerwińsku nad Wisłą

Kościół Najświętszej Marii Panny w Czerwińsku nad Wisłą to niezwykle cenny zabytek architektury romańskiej, który stoi w tym miejscu wraz z klasztorem od początku XII wieku.

Klasztorny kościół wzniesiono jako dwuwieżową budowlę z kamienia, zaprojektowaną jak największe ówczesne kościoły w Europie Środkowej. Konsekrowano go w 1161 roku.

W Polsce podobne wieże ma tylko kilka świątyń: kościół św. Andrzeja w Krakowie, kolegiaty w Opatowie i w Tumie oraz dwa kościoły śląskie – w Lwówku i w Wierzbnej.

Ogromny portal romański pochodzi z połowy XII wieku i do dzisiaj zachował oryginalne elementy. Oczywiście burzliwe losy okolicy sprawiły, że oglądana dziś świątynia różni się od tej powstałej z XII wieku, ale mury nie zostały nigdy doszczętnie zniszczone i wiele oryginalnych fragmentów zachowało się nietkniętych do dziś, zarówno na zewnątrz, jak i w środku kościoła.

We wnętrzu zachowały się cenne romańskie freski z XIII wieku- największy zespół malowideł romańskich w Polsce, znajdujący się na końcu południowej nawy. Obok fresków romańskich zobaczyć też można gotyckie z XV wieku.

W XV wieku znaczenie klasztoru w Czerwińsku nad Wisłą osiągnęło apogeum. Król Władysław Jagiełło, który w lipcu 1410 roku przeprawił się tu przez Wisłę, modlił się w Czerwińsku o powodzenie w bitwie. W kolejnych latach opactwo również było świadkiem wielu ważnych wydarzeń politycznych, to tutaj np. ustanowiono Przywilej Czerwiński.

Kościół NMP - klasztor
ul. Klasztorna, Czerwińsk

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Zamki i twierdze
25.2 km
Twierdza Modlin to olbrzymi kompleks obronny z XIX wieku, wybudowany przez Napoleona nieco na północny zachód od Warszawy
Inne obiekty
40.0 km
Dom Murgrabiego to kolejny element budowli w Romantycznym Parku w Arkadii. Powstał w 1795 roku, a kształt Domku nawiązywał do koncepcji
Parki miejskie
15.4 km
Zwiedzanie parku w Żelazowej Woli jest równie atrakcyjne jak zwiedzanie samego
Pałace i dworki
31.2 km
W Guzowie leżącym na północ od Żyrardowa, po drugiej stronie autostrady A2, stoi niezwykle okazały niegdyś pałac Sobańskich, dziś pozostający w złym stanie
Obiekty sakralne i cmentarze
38.6 km
Kościół MB Pocieszenia w Żyrardowie to kościół farny i zarazem główny kościół miasta
Muzea i skanseny
15.4 km
Fryderyk Chopin przyszedł na świat w dworku w Żelazowej Woli, który należał do hrabiów Skarbków
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych atrakcjach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Kościół NMP w Czerwińsku nad Wisłą na mapie - Mapa Czerwińska nad Wisła

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Kościół NMP w Czerwińsku nad Wisłą
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2014-10-15 14:41:24


Patronat:
Szlak Małopolski
TT Warsaw
Targi turystyczne Lato 2013
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Marysieńka
Przysucha
Ceny od 20.00 PLN
Polecamy:
Zwiedzaj Świat
Hotele Zakopane
Noclegi w e-Nocleg.pl

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
3074 268 13
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook