Logo TopAtrakcje.pl
Wybieramy najpiękniejsze atrakcje 2017! Zagłosuj!

Kopalnia Guido w Zabrzu

Historia Kopalni

Powstanie kopalni Guido w Zabrzu wiąże się z XIX-wieczną rewolucją przemysłową na Górnym Śląsku. Książe Guido Henckel von Donnersmarck - wielki magnat ziemski i przemysłowiec, założył tu w 1855 roku kopalnię węgla kamiennego nazwaną od jego imienia.

Gdy złoża węgla się tu wyeksploatowały, kopalnię przekształcono w węzeł odwadniania regionu, ale i on z czasem stracił na znaczeniu. W 2007 roku, jako efekt starań nad popularyzacją śląskich zabytków techniki, udostępniono dla turystów Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego Guido. Dziś słynna Kopalnia Guido jest oddziałem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Zwiedzanie Kopalni Guido

Zabytkowa Kopalnia Guido oferuje do zwiedzania strefę naziemną z zabytkowymi eksponatami, poziom 170 m pod ziemią oraz poziom 320 m pod ziemią, który pozwala wyobrazić sobie pracę górników we współczesnej kopalni. Od lutego 2016 roku dostępny jest też Poziom 355, gdzie można odbyć szychtę z ekwipunkiem czyli dniówkę. Zwiedzanie Kopalni daje niesamowite wrażenia i niezatarte wspomnienia.

Poziom 170

To historyczny poziom Św. Barbary, znajdujący się w najstarszym udostępnionym rejonie Kopalni Guido. Obejmuje zabytkowe wyrobiska, komory technologiczne i stajnie. Miejsca te mają autentyczny klimat i nadal noszą ślady pracy górników, kiedy jeszcze korytarze drążono za pomocą materiałów wybuchowych. Jest też Kaplica Św. Barbary - patronki górników i wszelkich niebezpiecznych zawodów. Zwiedzanie ubogacają multimedialne projekcje. Dowiadujemy się tutaj również, że w kopalni pracowały konie. Gdy zostały na pasach spuszczone pod klatką windy, tak już zostawały w kopalni do końca życia, pracując tu kilka lat. Ponoć już po kilku miesiącach pracując w wiecznej ciemności, ślepły.

Poziom 320

Poziom 320 m to drugi najgłębszy poziom zabytkowej kopalni wydrążony na przełomie XIX i XX stulecia, z systemem korytarzy o łącznej długości około 2,5 km. Przemierzając tę podziemną trasę dowiadujemy się co to jest przodek, jak wygląda chodnik, co oznaczają terminy spąg, strop i ociosy oraz do czego w kopalni służą sejsmometry i sejsmografy. To prawdziwe ciekawostki. W partie podziemne zjeżdża się prawdziwą klatką szybową, a w podziemnych korytarzach widoczne są ciekawe ekspozycje górniczych narzędzi i sprzętu ratunkowego. Oczy raduje również wspaniała wystawa geologiczna. Od 2012 roku turystów wozi tu górnicza kolejka podwieszana! Zobaczysz tu również i usłyszysz działanie kombajnów, które drążą chodniki. Na tym poziomie dostępny jest też Pub z pysznym piwkiem Guido ale nie tylko.

Poziom 355

Od lutego 2016 roku dostępny jest kolejny poziom w Kopalni Guido - 355, usytuowany w najgłębszych zakamarkach Kopalni. Można tu odbyć tzw. szychta czyli dniówka. Każdy otrzymuje strój i ekwipunek oraz zadanie do wykonania. W tej części Kopalni panuje głęboka cisza, że słychać bicie własnego serca, a otaczająca czerń rozjaśniana jest tylko niewielkim snopem lampki górniczej.  To na pewno jeszcze ciekawsza przygoda i niezapomniane wrażenia. Poziom dostępny jest dla osób od 18 lat!

Kopalnia Guido w Zabrzu leży na Szlaku Zabytków Techniki, a niedawno stała się jedną z czterech Gwiazd Techniki na tym szlaku, wraz z Kopalnią Srebra w Tarnowskich Górach, Tyskim Browarium i Muzeum Browaru w Żywcu.

Kopalnia Guido - oddział Muzeum Górnictwa Węglowego
ul. 3 Maja 93, Zabrze
tel. 32/ 271-40-77
biuro@kopalniaguido.pl
www.kopalniaguido.pl

Pokaż/ukryj ciekawostki
Czy wiesz, że?

Na terenie Kopalni znajduje się najgłębiej położona w Europie Teatralna Scena Impresaryjna (głębokość: 320 m)

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Łukasz

W Kopalni Zabytkowej Guido w Zabrzu powstała podwieszana kolejka podziemna - pierwsza w Polsce i Europie, a najprawdopodobniej i na świecie. Turyści zwiedzający poziom 320 m pod ziemią mogą przejechać się tą kolejką.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Obiekty sakralne i cmentarze
15.1 km
Historia kultu MB w PiekarachPierwszy, drewniany kościółek Św. Bartłomieja Apostoła w Piekarach powstał na początku XIV wieku
Parki miejskie
19.7 km
Świerklaniecki park leżący przy głównej drodze z Tarnowskich Gór do
Parki miejskie
13.4 km
Park Śląski w Chorzowie to nowa nazwa dawnego Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Jest to wymarzone miejsce na weekendową rekreację i rozrywkę dla
Parki rozrywki i zoo
14.2 km
Wejście główne do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie znajduje się od ulicy
Parki rozrywki i zoo
14.2 km
Atrakcyjne Śląskie Wesołe Miasteczko w Chorzowie znajduje sie na skraju Parku Śląskiego (dawny Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku), obok

Tutaj dostaniesz zniżkę z Kartą Krajtroter
Sprawdź zniżkę

Muzea i skanseny
12.6 km
Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie leży na wschodnim krańcu olbrzymiego Parku Śląskiego (dawny Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku), w pobliżu Stadionu Śląskiego, na
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych atrakcjach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Kopalnia Guido w Zabrzu na mapie - Mapa Zabrza

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Kopalnia Guido w Zabrzu
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2017-03-28 09:05:33

Komentarze

Wysłano: 2016-07-19 11:38:02

Fantastyczne miejsce! Zwiedzając w grupie, odpalają część maszyn i pokazują jak dokładnie wygląda wydobycie ;-) 

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
 Pensjonat * * * Kościuszko
Krynica-Zdrój
Ceny od 39.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook