Logo TopAtrakcje.pl
Wybrano najpiękniejsze atrakcje 2017 roku - zobacz wyniki!

Kołobrzeg - atrakcje turystyczne

Kołobrzeg to największe i najznakomitsze uzdrowisko na polskim Wybrzeżu, leżące w województwie zachodniopomorskim, przy ujściu rzeki Parsęty do Bałtyku. Ponadto jest to morski port handlowy, rybacki, pasażerski i wojenny.

Uzdrowisko

Już na początku XIX wieku zaczęto dostrzegać walory uzdrowiskowe Kołobrzegu, ale przełomowym momentem w dziejach miasta była decyzja z 1872 roku o likwidacji twierdzy wojskowej. Ośrodek w krótkim czasie stał się kurortem, zaczęto rozbudowę dzielnicy uzdrowiskowej, posadzono nadmorski park, a w mieście powstały liczne zieleńce.

Zwiedzanie pięknego Kołobrzegu najlepiej zacząć od najatrakcyjniejszej nadmorskiej dzielnicy uzdrowiskowej. Ważnym jej elementem jest kołobrzeski port, który leży przy ujściu Parsęty do morza. Jest to największy port w Polsce, na ulicy Szkolnej cumują statki pasażerskie, którymi można dostać się m.in. na wyspę Bornholm.

Okręty i rejsy

W porcie w Kołobrzegu można podziwiać okręty wojskowe zacumowane w basenie portu Marynarki Wojennej. Można je zwiedzać w czasie trwania Dni Morza oraz w święta państwowe. Niebywałą atrakcją są też rejsy wycieczkowe organizowane na „zabytkowych” żaglowcach. Dodatkową atrakcją dla turystów są świeże ryby prosto z kutra. Przystań rybacka znajduje się przy ulicy Bałtyckiej.

Przy Porcie stoi kołobrzeska Latarnia Morska z 1945 roku. Można wejść na jej taras widokowy i podziwiać piękną panoramę okolicy.

Piękna plaża

Kołobrzeg może poszczycić się jedną z najpiękniejszych plaż i jednym z najczystszych kąpielisk nad naszym Bałtykiem. Kąpiącymi opiekują się ratownicy, poza tym można tu skorzystać z wszelkiego rodzaju sprzętu wodnego lub przejść się po kołobrzeskim molo o długości ponad 200 m.

Co roku wypoczywają tu rzesze turystów i kuracjuszy. Wszyscy doceniają panujący tu leczniczy klimat, czyste powietrze, bogate w jod i aerozol morski. Ci, których nużą słoneczne kąpiele, mogą pospacerować po plaży i oczywiście kołobrzeskiej promenadzie. Rozpoczyna się ona tuż przy molo i pełna jest kawiarenek, smażalni ryb czy kataryniarzy i innych grajków. Zaznasz tu tego niesamowitego klimatu nadbałtyckiego deptaka, którego próżno szukać w innych krajach.

Promenada

Promenada Wydmowa w Kołobrzegu to również obowiązkowy punkt programu dla turystów. Prowadzi ona parkiem nadmorskim do amfiteatru i jest jedną z najdłuższych i najpiękniejszych alei nad polskim morzem. Biegnie wzdłuż Parku Zdrojowego, za którym położona jest uzdrowiskowa część miasta, warto chwilami opuścić stragany z pamiątkami i odwiedzić którąś z klimatycznych uliczek zdrojowych z zabytkową architekturą ośrodków sanatoryjnych z przełomu XIX i XX wieku.

Las Kołobrzeski

Podczele, Las Kołobrzeski - dzielnica Kołobrzegu, w której można odpocząć od zgiełku miasta. Dojechać stąd można z centrum piękną ścieżką rowerową długości 4 km. Znajdziesz tu szeroką plażę, dziką przyrodę, jest to również raj dla miłośników militariów.

Podczele to coś w rodzaju skansenu rosyjskiej bazy lotniskowej z okresu zimnej wojny. Do dziś zachowały się żelbetowe schronohangary, a na okolicznych budynkach czerwone gwiazdy. Obecnie na lotnisku odbywają są zloty miłośników szybkich motorów oraz koncerty, jest też możliwość uprawiania sportów powietrznych.

Zabytki w Kołobrzegu

Średniowieczny układ Starówki w Kołobrzegu zachował się od XIII wieku, kiedy Kołobrzeg otrzymał prawa miejskie. Ośrodek założono w formie szachownicy z prostokątnym rynkiem. Od rynku odchodziły wąskie uliczki usytuowane względem siebie pod kątem prostym. Miasto było lokowane na prawie niemieckim i już w XV wieku było w całości niemal murowane.

Ślady tamtych lat możemy zobaczyć jeszcze na strych uliczkach: Duboi, Kamienna czy Wąska. Na ulicy Dubois stoi Baszta Prochowa - jedyny zachowany obiekt średniowiecznego systemu obronnego Starego Miasta.

Warto też odwiedzić Bazylikę NMP w Kołobrzegu stojącą przy ul. Mariacka - to monumentalna, cenna budowla pięcionawowa z przełomu XIV i XV wieku. Wewnątrz zachowało się kilka zabytkowych elementów wyposażenia, a na jej wieży dostępny jest taras widokowy. Ładny jest również monumentalny neogotycki Ratusz przy ul. Ratuszowej. Przed nim, w miejscu dawnego pomnika króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III stanęła obecnie ciekawa fontanna w formie kuli ziemskiej obracającej się na wodzie.

Atrakcje w Kołobrzegu

Dziki Zachód w Kołobrzegu, Kołobrzeg Zieleniewo, ul. Wycieczkowa 9 - park rozrywki, który przenosi w krainę westernu, z biegającymi koniami, atrakcjami typowymi dla wesołego miasteczka czy wioską indiańską.

- AquaPark Milenium w Kołobrzegu, ul. Łopuskiego 38
Baseny Solankowe w Kołobrzegu

Oficjalna strona Kołobrzegu

Pokaż/ukryj ciekawostki
Czy wiesz, że?

18 marca 1945 doszło w Kołobrzegu do symbolicznego zaślubienia Polski i morza Bałtyckiego. W morze wrzucono obrączkę a do dna wbito polską flagę.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Łukasz

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Rynki, place i deptaki
1.0 km
Bulwar Jana Szymańskiego czyli promenada w Kołobrzegu to miejsce klimatyczne, usytuowane tuż nad brzegiem morza, wzdłuż linii brzegowej
Muzea i skanseny
0.5 km
Skansen Morski to kolejne ciekawe miejsce w Kołobrzegu, usytuowane niedaleko portu, przy ulicy Bałtyckiej
Inne obiekty
1.1 km
W centrum Kołobrzegu, w pobliżu portu wznosi się obiekt widoczny niemal na wszystkich widokówkach - latarnia morska
Zamki i twierdze
1.1 km
Kołobrzeg od XVII wieku do roku 1872 miał charakter miasta-twierdzy, również podczas II wojny światowej pełnił taką rolę
Muzea i skanseny
0.8 km
W 2014 roku w Kołobrzegu powstało nowe Muzeum o ciekawej nazwie "Patria Colbergiensis" czyli w tłumaczeniu "Ojczyzna Kołobrzeg"
Inne obiekty
1.0 km
Kołobrzeskie molo jest interesującą budowlą, ma dlugość aż 220 metrów, a zbudowane jest z betonu
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Mapa Kołobrzegu

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Kołobrzeg
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2017-02-07 15:57:52

Komentarze

Wysłano: 2011-12-14 16:03:10

Kołobrzeg ma świetne warunki do tego aby być numerem jeden jeśli chodzi o nadmorskie uzdrowiska i te warunki wykorzystuje. Miasto ma specyficzną atmosferę, choć nie każdy lubi tak duże kurorty jako miejsce na wczasy nad morzem. Jeżeli jednak zalezy nam na komforotwym spędzaniu czasu, zabiegach leczniczych czy rehabilitacyjnych to Kołobrzeg jest idealnym rozwiązaniem. To właśnie tutaj działają chyba najlepsze hotele SPA nad Bałtykiem tak jak Aquarius czy Medical SPA. Oprócz pieknych i czystych plaż, charakterystycznej latarni morskiej jest również jeszcze kilka innych atrakcji turystycznych. Ze względu na bogata historię Kołobrzeg oferuje mnóstwo pomników walk o Pomorze oraz Muzeum Oręża Polskiego które każdy powinien odwiedzić.

Ostatnio edytowany: 2013-05-06 18:30

Wysłano: 2012-05-10 16:28:01

Kołobrzeg to z jednej strony miasto dla osob starszych, ale także młodych. Każdy z nich znajdzie tutaj coś dla siebie. Serdecznie polecam wszystkim odwiedzenia tego miasta.

 

Udanych wakacji w Kołobrzegu.

Pozdrawiam.

Kul
Wysłano: 2013-05-06 16:56:29

Poza tym, że Kołobrzeg nie ma największego portu w Polsce wszystko się zgadza ;D

Dominik
Wysłano: 2013-05-13 20:58:34

Najlepsze miasto w całej Polsce ; ) Polecam

S
Wysłano: 2013-06-18 20:07:13

Suuuuper :D

Filip
Wysłano: 2016-06-28 09:09:34

Polecam apartamenty Michano w Kołobrzegu, maja swoja strone i sa na Booking.com

Wysłano: 2016-06-29 12:40:28

Fajne miasto na urlop.

Wysłano: 2016-10-21 20:36:20

Kołobrzeg jest super miejscem, byłam tam trzy razy i za każdym razem wypad udany. Ostatnio jednak częściej wybieram się do okolicznych, mniejszych miejscowości. W Tym roku padło na Dźwirzyno i jestem nim zauroczona. Mieszkałam w hotelu Senator, który ma super lokalizację, bo w środku lasu i mieliśmy dosłownie kilka kroków do morza. Bardzo wypoczęłam, bo cisza, spokój i kontakt z naturą :)

Wysłano: 2017-04-10 20:47:52

Widok z latarni przepiękny !!!!!

Wysłano: 2017-05-13 09:58:22

Myślę, że nie tylko z latarni bo generalnie sam Kołobrzeg jaki nadmorskie miasto też robi bardzo fajne wrażenie, akurat miałem oakzję tam być wiec moge się wypowidzieć. Do tego szeroka i w miarę czysta plaża, to zdecydowanie na plus :)

www.ImbirHostel.pl 

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Rosa Pensjonat
Bobolin
Ceny od 50.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook