Kolegiata w Poznaniu

Kościół Św. Magdaleny
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Kolegiata MB Nieustającej Pomocy i Św. Marii Magdaleny czyli poznańska fara zbudowana została w latach 1651-1700 przez poznańskich jezuitów. Obecnie to wspaniałe arcydzieło baroku jest po renowacji.

Bogato zdobiona fasada z podwójnymi pilastrami ograniczona jest po bokach dwoma niskimi wieżami, zwieńczonymi miedzanymi hełmami. Nad pięknym barokowym portalem znajduje się wnęka z figurą Św. Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów.



Wnętrze fary

Wnętrze fary jest trzynawowe, bazylikowe z transeptem, zdobione sztukaterią i polichromią ścienną. Nawa główna ma wysokość 27 m, a na jej sklepieniu znajdują się sceny z życia Św. Stanisława biskupa. Ołtarz główny zaprojektował Pompeo Ferrari, a ołtarze boczne wykonane są na wzór ołtarzy z kościoła Św. Ignacego w Rzymie. Nawy otacza wieniec zabytkowych kaplic.

W świątyni warto zwrócić uwagę na Organy Friedricha Ladegasta z Saksonii - najlepszego organmistrza Europy końca XIX wieku. W latach 2000-2001 organom przywrócono ich pierwotną świetność, tak, iż dorównują lub przewyższają barwą dźwięku słynne organy oliwskie.

Kolegiata MB Nieustającej Pomocy i Św. Marii Magdaleny
ul. Gołębia, Poznań

Noclegi w Poznaniu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 38)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Dziękujemy za uściślenie
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024