Klasztor na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich

Święty Krzyż 1
Bieliny
tel. 041/ 317-70-21

Na szczycie Świętego Krzyża (Łysiec, 595 m npm) stoi Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (dawne opactwo benedyktyńskie) i Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego - cel wycieczek wielu turystów (w sezonie bywa tu tłoczno, choć generalnie Góry Świętokrzyskie należą do zacisznych zakątków Polski).

Data założenia klasztoru benedyktynów na Łysej Górze nie jest znana. Najprawdopodobniej jest to fundacja Bolesława Chrobrego z początku XI wieku. O powstaniu klasztoru mówi opowiadanie o Św. Emeryku, który, jeśli wierzyć legendzie będąc w Polsce w 1006 roku u grobu Św. Wojciecha polował w Górach Świętokrzyskich. Urzeczony tym miejscem, poprosił Bolesława o ufundowanie opactwa.

Zwiedzanie zespołu obiektów sakralnych rozpoczyna się przy efektownej furcie klasztornej - głównym wejściu ujętym w portal barokowy z piaskowca. Ale tutaj furta obejmuje również przyległe pomieszczenie o sklepieniu kolebkowym z lunetami zdobionymi stiukową dekoracją.

Wśród zabudowań rozmiarami i znaczeniem wyróżnia się kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, zbudowany na miejscu pogańskiej świątyni. Trwając na tym miejscu ponad tysiąc lat zmieniał kształt wielokrotnie. Obecna świątynia wzniesiona została pod koniec XVIII wieku, w stylu barokowo - klasycystycznym. Jest murowana z cegły, orientowana, jednonawowa, na planie prostokąta. Klasycystyczne wnętrze kościoła urzeka pięknem, ciepłem i prostotą.

Świątynia skrywa relikwie drzewa Krzyża Świętego, na którym zginął Jezus Chrystus. Stąd wzięła się nazwa szczytu, całych gór świętokrzyskich i województwa.

W krypcie pod kaplicą Oleśnickich natomiast złożone jest ciało w przeszklonej trumnie (turyści mogą je oglądać). Przez lata uważano, że jest to Jeremi Wiśniowiecki, ojciec króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego, ale badania nie potwierdziły tych przypuszczeń.

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Szczyty i punkty widokowe
0.1 km
Święty Krzyż (595 m npm) czyli Łysiec, zwany też Łysą Górą, to najpopularniejszy i drugi pod względem wielkości masyw w
Szczyty i punkty widokowe
0.4 km
Dla turystów, którzy nie mogą lub nie chcą łazikować po górach, na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich stworzono ogromne platformy widokowe! Schody i platformy wykonane są z grubej, specjalnie wzmacnianej bardzo trwałej metalowej siatki
Szczyty i punkty widokowe
11.5 km
Łysica (612 m n.p.m.) nazywana też Górą Świętej Katarzyny to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, leżący w zachodniej części Łysogór - najwyższego pasma tego regionu, chronionego przez
Pokaż więcej propozycji
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych atrakcjach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Noclegi w Górach Świętokrzyskich

Miniatura Góry Świętokrzyskie
Agroturystyka Góry ŚwiętokrzyskieCeny od: 30.00
Tel: 41/3074198 , kom. 609 082 715

Klasztor na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich na mapie - Mapa Gór Świętokrzyskich

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Klasztor na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2008-02-15 00:00:00


Patronat:
Szlak Małopolski
TT Warsaw
Targi turystyczne Lato 2013
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Marysieńka
Przysucha
Ceny od 20.00 PLN
Polecamy:
Zwiedzaj Świat
Hotele Zakopane
Noclegi w e-Nocleg.pl

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
3010 190 13
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook