Katedra w Świdnicy

Katedra w Świdnicy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Katedra Św. Stanisława i Wacława w Świdnicy to ogromna, imponująca wręcz budowla gotycka, wielkością przewyższająca katedrę Św. Szczepana w Wiedniu, a nawet słynną katedrę Św. Wita w Pradze! Z daleka przykuwa uwagę, dzięki niezwykle wysokiej i strzelistej wieży. Ma nieco ponad 100 metrów, niektóre źródła podają 101,5, inne 103 metry wysokości, co sprawia, że to jedna z najwyższych wież kościelnych w Polsce! Świdnicka katedra to najstarszy i najcenniejszy zabytek miasta, wpisany na listę Pomników Historii. Również wnętrze świątyni robi niesamowite wrażenie, więc koniecznie zajrzyj do katedry będąc w Świdnicy. Kamień węgielny pod budowę obecnej świątyni położył książę świdnicki Bolko II Mały już w 1330 roku, ale już wcześniej, bo w połowie XIII wieku stał tu kościół romański. Nowa świątynia miała być znacznie bardziej okazała, jak przystało na znaczącą wówczas Świdnicę - drugi ośrodek na Dolnym Śląsku po Wrocławiu

Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy

Wystrój katedry w Świdnicy

Piękne barokowe wnętrze katedry w Świdnicy pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku, ale dopatrzeć się tu można również elementów pierwotnego, gotyckiego wystroju, który jeszcze bardziej wprawia w zachwyt i budzi mój podziw. Tak się składa, że gotyckie świątynie zdecydowanie najbardziej mi się podobają. Ciekawostką jest, że po skończeniu budowy bazyliki świdnickiej, stało tu 77 gotyckich ołtarzy!



Chór mieszczański z ołtarzem Zaśnięcia NMP

Najpiękniejszy z nich był gotycki ołtarz Zaśnięcia NMP z 1492 roku, mieszczący się na Chórze Mieszczańskim. Zachował się on do dziś! To cudowny pentaptyk czyli ołtarz szafiasty złożony z centralnej szafy i czterech skrzydeł, malowanych obustronnie. Sam Chór mieszczański czyli chór Bractwa Maryjnego to również wspaniałe dzieło gotyku - unikatowa kaplica nad starą zakrystią, z ażurową balustradą z piaskowca, wspartą na pięciu filarach z arkadami, ze sklepieniem gwiaździstym i piękną dekoracją kamieniarską.

Jeśli lubisz zacne katedry, zobacz nasz tekst o Chester w Anglii z cudną katedrą

Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy

Ołtarz główny

Najefektowniejszy jest dziś w katedrze barokowy ołtarz główny z 1694 roku, bardzo zdobny i okazały. Autorem jest Jan Riedel, który nad ołtarzem pracował 4 lata. Ołtarz stworzony na planie okręgu, wsparty jest na 7 kolumnach. Całość nawiązuje do cytatu biblijnego „Mądrość zbudowała sobie dom i wyciosała siedem kolumn (…)". Konstrukcję wieńczy baldachim z ażurową kopułą. Ponad tabernakulum w centralnym miejscu widnieje Matka Boża Królowa Nieba z Dzieciątkiem Jezus, nad którym unosi się symbol Ducha Świętego, a w zwieńczeniu figura Boga Ojca otoczona aniołkami. Obok Matki Bożej ustawione są figury patronów kościoła: Św. Stanisława biskupa oraz Św. Wacława. Między kolumnami stoją figury Św. Ignacego Loyoli oraz Św. Franciszka Ksawerego.

Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy

Wystrój świdnickiej katedry jest tak bogaty, że trudno go tutaj opisać w całości. Warto wybrać się tutaj i zobaczy wszystko na własne oczy - marmurową kaplicę MB Świdnickiej, kaplicę Św. Jadwigi, olbrzymie obrazy ze zdobnymi ramami, piękną barokową ambonę, wiele kolejnych kaplic i przykuwających uwagę ołtarzy oraz kryptę. Warte uwagi są też organy czy biblioteka.



Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy

Wieża katedry

Wieża jest ozdobą całej katedry i dominantą zachodniej fasady. Ma wysokość 101,5 metra i stanowi łącznik między kościołem, a plebanią i kurią biskupią. Budowa tej wieży trwała 150 lat a może i dłużej. Rozpoczęła się bowiem w 1400 albo 1420 roku, a zakończyła w 1570 roku. Wtedy to na narożach jej kamiennego szczytu stanęło 8 figur - świętych patronów Świdnicy: Św. Stanisława i Wacława, NMP i Św. Jadwigi, Św. Piotra i Pawła, a także Św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Cała wieża ma formę czworoboku, przechodzącego w ośmiobok i nakryta jest hełmem z 1565 roku. Kula z chorągiewką pojawiła się w 1613 roku.

Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy

Historia katedry w Świdnicy

Pierwsza pisemna wzmianka o tutejszej parafii pochodzi z 1250 roku, z dokumentu księcia wrocławskiego Henryka III Białego, w którym wspomina proboszcza ze Świdnicy. Wkrótce też pojawiły się inne wspomnienia o kościele w klasztornych dokumentach klarysek z Wrocławia. Ówczesny kościół nosił wezwanie NMP i Św. Wacława, a z czasem także Św. Stanisława. Parafia przy farze należała do najbogatszych w regionie. Pokaźniejszy kościół stanął tu pod koniec XIII wieku, po tym, jak w 1290 roku Świdnica została stolicą samodzielnego księstwa. 

Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy

Zupełnie nową, naprawdę okazałą świątynię postanowił tu wystawić książę Bernard. To dzieło kontynuował jego syn - książę Bolko II świdnicki, któremu przypisuje się położenie kamienia węgielnego pod katedrę w 1330 roku. To ona, po długiej budowie i licznych przebudowach, przetrwała do naszych czasów! W 1353 roku zakończono budowę prezbiterium (za życia Bolka), a w 1385 roku nawę główną (już po jego śmierci). Równocześnie powstawały kaplice fundowane przez świdnickie cechy i bogatych mieszczan. W XV wieku dobudowano wieżę południową, w planach była też druga wieża, jednak ostatecznie nigdy nie powstała. Chyba to dobrze, bo dzięki temu świdnicka katedra jest oryginalna i jedyna w swoim rodzaju. Budowa katedry zakończyła się w 1525 roku, a powstała świątynia miała formę bazyliki, co oznacza, że nawa główna była proporcjonalnie raz wyższa od naw bocznych. Niestety po pożarze w 1532 roku nawę główną nieco obniżono, co nieco zakłóciło klasyczne proporcje. Znacznej zmiany wizerunku dokonała budowa wieży. Ponoć jej budowa trwała 150 lat, przez niemal cały wiek XV i częściowo XVI. Świątynię, jak i jej otoczenie, mocno zmienili Jezuici w XVII i XVIII stuleciu. Przede wszystkim dokonali barokizacji wnętrza. Ciekawostką jest, że zawierucha II wojny światowej nie wyrządziła wielkich szkód świdnickiej katedrze. Jedynie podczas nalotu na Świdnicę w lutym 1945 roku, jedna z bomb zrzucona z radzieckiego samolotu uszkodziła witraż w południowej nawie katedry. Ważna data dla świdnickiego kościoła to 24 luty 2004 roku, kiedy papież Jan Paweł II podniósł Świdnicę do rangi stolicy diecezji, a kościół farny do godności katedry!

Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy

Zobacz też nasz film o Świdnicy z katedrą

Informacje praktyczne

Pn-sb 10.00-17.45
W czasie nabożeństw zwiedzanie niemożliwe
W godzinach 12.30-14.30 katedra jest zamknięta
Zwiedzanie grupowe: przewodnik Mariusz Barcicki, tel. 720-101-606
Aktualne godziny zwiedzania zobaczysz tutaj: www.katedra.swidnica.pl



Kościół Św. Stanisława i Wacława
Pl. Jana Pawła II 1, Świdnica
tel. 530-853-425

Noclegi w Świdnicy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 44)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Cudowna jest katedra w Świdnicy i choć barok w świątyniach jest imponujący, a tutaj szczególnie, to jednak mi najbardziej podobają się elementy gotyku, a tych tez zachowało się tutaj sporo. Chór Mieszczański z ołtarzem to dla mnie prawdziwa perełka!
Avatar użytkownika perlator
perlator

Obowiązkowy punkt programu turystycznego - warto zobaczyć

Marta

Przepiękny obiekt- który trzeba zobaczyć. Jednakże aby ją obejrzeć trzeba wykorzystać moment - końca mszy św. ponieważ tylko wtedy można "obejść" i podziwiać piękno katedry. W innych godzinach można obejrzeć katedrę tylko z przedsionka ( zamknięte kraty) - a szkoda bo jest co oglądać 

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024