Granica zaborów w Dolinie Kluczwody

Dolina Kluczwody - rekonstrukcja słupów granicznych
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4

Będąc w okolicach Białego Kościoła czy Wierzchowia, w Dolinie Kluczwody w południowej części Jury, niedaleko drogi nr 94 z Olkusza do Krakowa, znaleźć można ciekawostkę - zrekonstruowaną granicę pomiędzy zaborami - austriackim i rosyjskim. Zostało to upamiętnione dwoma granicznymi słupami, pomalowanymi dokładnie tak jak te "z epoki".

Słupy graniczne

Słupy graniczne stoją na terenie prywatnym, za ogrodzeniem, dlatego są w dobrym stanie. Ozdabiają je herby Habsburgów i Romanowów. Ciekawostką jest również to, że do obu słupów przymocowane są tabliczki, na których wymieniono w porządku chronologicznym wszystkich austriackich i rosyjskich władców panujących w okresie zaborów. Na siatce przeciągniętej ponad potokiem, umocowano również tablicę z informacją, że "w tym miejscu, wzdłuż potoku Kluczwody w okresie zaborów Polski w latach 1815-1914, przebiegały granice cesarstwa Austrii i Rosji". Jest tu również mapa obrazująca przebieg granic. W pobliżu odnaleźć też można ruiny zamku w Dolinie Kluczwody. Koło słupów znajduje się parking.



Granica zaborów w Dolinie Kluczwody
Granica zaborów w Dolinie Kluczwody

Informacje praktyczne

Granica zaborów
ul. Kluczwody, Wierzchowie

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4 głosów: 12)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024