Logo TopAtrakcje.pl
Wybrano najpiękniejsze atrakcje 2017 roku - zobacz wyniki!

Gdańsk - atrakcje turystyczne

Gdańsk to historyczny, tysiącletni ośrodek hanzeatycki, będący stolicą Pomorza Wschodniego, położony w województwie pomorskim, nad Zatoką Gdańską. Wraz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto.

Gdańsk urzeka przepiękną, zachwycającą architekturą i niecodzienną atmosferą. Od zawsze budził podziw i zachwyt gości głównie ze względu na jego bogactwo. Dlatego Gdańsk licznie i chętnie odwiedzany jest przez turystów z całej Europy, a ułatwiają to dogodne połączenia powietrzne, lądowe i morskie nawet z najodleglejszymi zakątkami globu.

Dawniej przybywali tu przedstawiciele różnorodnych narodowości, a wielu z nich osiadało tu na stałe. Wśród nich byli wybitni architekci, kórych ślady działalności możemy podziwiać do dziś na gdańskich uliczkach.

Nie sposób opisać piękna tego miejsca, trzeba tu po prostu przyjechać i zobaczyć je na własne oczy. Gdańsk to zdecydowanie jedno z moich ulubionych polskich miast.

Zabytki w Gdańsku

- Ulica Długa i Długi Targ w Gdańsku - najpiękniejsze ulice miasta tworzące Trakt Królewski. Biegną od Złotej Bramy do Zielonej Bramy i dalej wzdłuż Motławy pod Żuraw. To tutaj usadowiły się najwspanialsze budowle Gdańska, jak Ratusz czy Dwór Artusa i oczywiście popularna Fontanna z Neptunem, ale każda kamienica ma tu swoją historię i przyciąga uwagę niezwykłymi zdobieniami. Kiedyś było to miejsce handlu, a mieszkali tu najzamożniejsi gdańszczanie.

- Żuraw w Gdańsku, ul. Szeroka 67/68 - najbardziej charakterystyczna budowla w mieście stanowiąca symbol Gdańska. Był to największy dźwig portowy w średniowiecznej Europie, służył do przeładunku towarów oraz stawiania masztów, a zarazem był bramą miejską. Stojący nad Motławą Żuraw stanowi oddział Narodowego Muzeum Morskiego.
www.cmm.pl

- Bazylika Mariacka w Gdańsku, ul. Podkramarska 5 - kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to największa ceglana gotycka świątynia w Europie, a nawet na świecie. Jej budowa rozpoczęła się w XIV wieku i trwała ponad 150 lat. Wewnątrz zachowały się wspaniałe zabytki - dzieła sztuki gotyckiej i barokowej. Bazylika nazywana jest koroną miasta Gdańska.

- Katedra Oliwska, ul. Cystersów 10 - kościół Trójcy Świętej, Najświętszej Marii Panny i św. Bernarda początkami sięga XIII wieku jako świątynia cysterska. Jest to najdłuższa świątynia w Polsce, kryjąca we wnętrzu wspaniałe organy z XVIII wieku.

- Latarnia Morska w Gdańsku, ul. Przemysłowa 6a - latarnia morska w Nowym Porcie z końca XIX wieku to jedna z najpiękniejszych latarń polskiego wybrzeża Bałtyku. To tutaj rozpoczęła się II wojna światowa. W 2004 roku latarnia została udostępniona dla turystów, w jej wnętrzu podziwiać można historyczne urządzenia optyczne i wystawę latarnictwa morskiego. Ze szczytu roztacza się piękna panorama na Port Gdański, Westerplatte i Zatokę Gdańską. Dodatkowo w 2008 roku odremontowano XIX-wieczną kulę czasu na Latarni, która pokazuje kilka razy dziennie czas z dokładnością 1 sekundy błędu na 200 tys. lat.

Atrakcje w Gdańsku

Gdańsk to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. Porastają tu wspaniałe lasy, ponadto stworzono park krajobrazowy oraz rezerwaty i pomniki przyrody.

Gdańska przyroda to również pięknie położone Zoo w Gdańsku Oliwie (ul. Karwieńska 3), Opływ Motławy czy tajemnicza Wyspa Sobieszewska kryjąca pamiątki II wojny światowej. Warto też odwiedzieć Górę Gradową.

Nad samym Bałtykiem, na północy miasta koniecznie odwiedzić trzeba Westerplatte i Twierdzę Wisłoujście.

Inne miejsce historyczne przyciagające Polaków i turystów z całego świata to Stocznia Gdańska ze słynną i kultową bramą oraz powstałe to niedawno ECS - Europejskie Centrum Solidarności! Niedawno powstało też w Gdańsku unikatowe Muzeum Bursztynu!

Oficjalna strona Gdańska

Pokaż/ukryj ciekawostki
Czy wiesz, że?

Bogactwem Gdańska od wieków jest bursztyn. Już kilka tys. lat przed Chrystusem znano tu i przerabiano ten cenny kamień. Najstarsze ślady pracowni bursztyniarskiej pochodzą z końca X wieku. Wówczas istniał w Gdańsku monopol władzy książęcej na pozyskiwanie bursztynu i książęcy rybacy potrzebowali zgody władców Gdańska na zbierania słynnego złota północy. Już wtedy z bursztynu tworzono korale, pierścionki, wisiory, pionki do gry i amulety, a po chrzcie gdańszczan przez św. Wojciecha także krzyżyki.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Muzea i skanseny
0.5 km
Do Żurawia - słynnego symbolu Gdańska prowadzi z jednej strony Długie Pobrzeże, zaś z drugiej strony Rybackie Pobrzeże
Muzea i skanseny
19.7 km
Cudny i słynny w świecie Żaglowiec Dar Pomorza cumujący na stałe w Gdyni, został zbudowany w roku 1909 w Hamburgu, jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej
Obiekty sakralne i cmentarze
0.2 km
Bazylika Mariacka w Gdańsku czyli kościół Wniebowzięcia NMP stoi w pobliżu ul. Długiej, znad Motławy do świątyni prowadzi
Zamki i twierdze
5.3 km
Twierdza Wisłoujście w Gdańsku znajdująca się nad Martwą Wisłą stanowi dziś Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (MHMG)
Rynki, place i deptaki
0.5 km
Słynny, tętniący życiem trakt królewski w Gdańsku to popularny dziś deptak, którym dawniej podążali polscy kólowie nad Motławę
Centra nauki
17.5 km
Centrum Nauki Experyment w Gdyni to nowoczesny ośrodek nauki, edukacyjna instytucja rozpowszechniająca naukę w formie interaktywnych instalacji i pokazów
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Mapa Gdańska

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Gdańsk
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2017-01-02 09:29:47

Komentarze

Wysłano: 2011-12-25 14:06:17

Kocham Gdańsk i uwielbiam do niego wracać. od kilku lat jestem tam w każde wakacje. Jarmark Dominikański jest wspaniały i polecam choć raz w tym czasie przybyć do tego miasta. Starówka urzekła mnie dawno temu... Polecam zwiedzić Twierdze, Westerplatte a w wolnej chwili wypić pyszną kawkę pod fontanną Neptuna :)

Wysłano: 2012-03-30 15:10:09

Racja,mnie też bardzo urzekł Gdańsk,to pięken miasto z magiczną starówke i miłymi ludźmi. Widok na morze,zachód słońca- nic tylko przyjeżdząc na wakacje na Kaszuby i odwiedzić własnie Gdańsk:)

Wysłano: 2012-08-21 10:35:53

Mnie oczarował ulica bursztynowa. Nie wiem czemu, ale ma coś w sobie  - wąska, z licznymi kawiarenkami i przede wszystkim lśniące w słońcu bursztyny na każdym straganie... Tyko ceny mnie nie zachwyciły:(

Wysłano: 2012-10-15 19:55:13

trzeba przyznać,że Gdańska starówka robi ogromne wrażenie. Mogłby mi ktoś polecić jakieś ciekawe miejsca w okolicy.

Mimo że pogoda już coraz mniej dopisuje, chcialabym jeszcze "rowerowo" pozwiedzać.

 


Wysłano: 2012-10-15 20:04:16

Polecam Wyspę Sobieszewską; Szlak Mennonitów; Matemblewo (piękne trasy przez Park Krajobrazowy)

Wysłano: 2012-10-15 20:24:21

Słyszałam już ostatnio o tycj okolicach :) Nawet sporo czytałam.

Dziękuję za poświęconą uwagę :)

A może jest ktoś chętny ja wspólny wypad??


Wysłano: 2013-01-03 22:44:44

Jako gdańszczanin polecam widok z wieży na górze Pacholek w Oliwie oraz całodniowy, dobrze zaplanowany spacer po dolinach i górach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Wysłano: 2013-02-17 20:05:13

Och jeśli kiedyś miałabym zmnienić adres to tylko na Gdańsk lub Toruń. Póki co zapraszam do Łodzi. Ostatnio odkrywam swoje miasto na nowo i choć nie jest najpiękniejsze to jego historia i dzieje są naprawdę imponujące.

Wysłano: 2013-07-19 14:05:59

Gdańsk ma wyjątkową atmosferę, dlatego gorąco polecam odwiedzić to miasto choć raz. Godna polecenia jest również wyspa Sobieszewska

Wysłano: 2013-09-15 17:09:09

Ja uwielbiam Park Oliwski, więc jeśli tylko mam wolną chwilę, to biorę ksiażkę i idę posiedzieć sobie w tych pięknych okolicznościach przyrody ;)

http://www.szalonewakacje.com/

Wysłano: 2013-09-30 14:24:54

Tak Gdańsk to piękne miasto. Każdy choć raz w życiu powinien je odwiedzić.

Wysłano: 2013-10-17 18:48:05

Fantastyczne! :D Polecam odwiedzenie tego pięknego miasta :))

Wysłano: 2013-10-21 11:55:31

Racja,z tym że jeżeli już jesteśmy w Gdańsku to musimy liczyć się z tym,że będą tam tłumy turystów i trudno o względny spokój... O wiele lepiej jest w Darłówku,ale Gdansk też warto zwiedzić aby wiedziec jak się prezentuje słynne Stare Miasto:)

www.Hotel-Lidia.pl

Wysłano: 2014-04-03 13:13:36

brawo

Wysłano: 2014-07-27 23:43:18

Uwielbiam Gdańsk :) Ostatnio znowu tam byłam i biegałam po calym mieście. Starówka ma niezwykły klimat. Odkrylismy też ze znajomymi świetne miejsce - Escaperooms. To bardzo ciekawe miejsce, gdzie rozwiązuje się zagadki, gra się w pewien rodzaj gry. Niesamowicie klimatyczne miejsce, nigdy nie byłam w czamś podobnym. 

Ostatnio edytowany: 2014-07-28 06:27

Wysłano: 2014-07-30 13:20:25

Każda starówka ma w sobei coś pieknego i jest klimatyczna,we wrocławiu jest ładniej niż w Gdansku,ale to oczywiście tylko moje zdanie w tej kwestii,każdy może mieć prawo do własnej opinii:)

Wysłano: 2014-08-01 18:50:37

Mieszkam niedaleko Gdańska, uwielbiam to miasto. Starówka, Oliwa, mogłabym tam zamieszkać, ale mnie nie stać niestety ;) więc po prostu jeżdżę, kiedy tylko mogę :)

Wysłano: 2015-09-14 13:34:18

W Gdańsku jest wiele różnych atrakcji. miejsc gdzie fajnie spędza się czas. Nie każdy przyjeżdza by patrzec na zabytki...

Ja od siebie dodam coś by fajnie i miło spędzić czas. Sztuczny stok w Gdańsku - Skimondo. Przyjemnie w lecie pojeździć na nartach ;)

Wysłano: 2015-12-08 11:33:18

Przepiękne miasto, przed częstszymi wizytami ogranicza mnie tylko duża odległość.

Wysłano: 2015-12-08 12:07:27

Spędziłem tam kilka dni, było super.

Piękne miasto i jest "Pędolino".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wysłano: 2016-02-03 16:23:30

Gdańsk to miastoz wieloma atrakcjami - trzeba tu koniecznie spędzić kilka dni

Wysłano: 2016-02-03 17:36:00

Oczywiście się zgadzam. Podoba mi się to miasto.

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Rosa Pensjonat
Bobolin
Ceny od 50.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook