Iława. Atrakcje, które warto zwiedzić

Iława - Mały Jeziorak
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Iława to unikatowe miasto na Mazurach Zachodnich, leżące w województwie warmińsko-mazurskim, nad ogromnym Jeziorem Jeziorak. To najdłuższe jezioro w Polsce liczące około 28 km! To głównie dlatego Iława stanowi turystyczne serce Pojezierza Iławskiego

Miasto ulokowało się w pobliżu głównej drogi o znaczeniu międzynarodowym, biegnącej z Gdańska przez Ostródę, Warszawę, Lublin w kierunku Lwowa. Jeśli marzą Ci się wakacje na Mazurach, ale w miejscu nie przeludnionym, to Iława będzie idealna!



Iława
Iława

Atrakcje w Iławie

Zniszczenia wojenne, a raczej obecność w Iławie wojsk radzieckich nie pozostawiły wiele zabytków w mieście. Kilka z nich jednak można podziwiać do dziś, zaś jeśli chodzi o atrakcje, to Iława ma się czym pochwalić 🙂 My spędziliśmy w Iławie 2 dni i przeszliśmy przez miasto zarówno sami, jak i z przewodnikiem. Chętnie pokażemy Wam, gdzie warto udać się w tym mieście. Poznaj najlepsze atrakcje Iławy!

1. Jezioro Jeziorak w Iławie

Najdłuższe jezioro w Polsce, mierzy około 28 km. A do tego jest to 6. co do wielkości jezioro w kraju. Najgłębsze miejsce liczy 12 metrów. W centrum miasta rozlewa się Mały Jeziorak, który łączy się dalej z Wielkim Jeziorakiem. To jezioro polodowcowe, rynnowe. To znaczy, że jest długie i wąskie. Mimo, że ciągnie się na tak ogromnej długości, to zawsze widać drugi brzeg. 

Można wypłynąć w rejs po Jezioraku, np. statkiem Ilavia z przystani koło amfiteatru. Do wyboru są rejsy krótkie, około godzinne wokół sporej wyspy Wielka Żuława lub nawet całodzienne rejsy po tym długim jeziorze. Jeziorak kryje aż 16 wysp i liczne, malownicze zatoki. Jest połączone ze słynnym w całej Polsce Kanałem Elbląskim.

 
Jezioro Jeziorak, ul. Mickiewicza, Bulwar Jana Pawła II i inne, Iława
Iława
Iława
Iława
Iława

2. Wyspa Wielka Żuława w Iławie

Wielka Żuława to największa wyspa śródlądowa w Polsce w granicach miasta. Liczy ponad 80 ha. Na tej wyspie w latach 70. XX wieku kręcony był film "Gniazdo" o początkach naszego państwa i Mieszku I. Reżyserem jest Jan Rybkowski, a zagrali w nim m.in.: Wojciech Pszoniak, Franciszek Pieczka czy Leonard Pietraszak. 



Na potrzeby filmu powstał tu wczesnośredniowieczny gród i most, ale nie zachowały się do dzisiaj, natomiast pamiętają to mieszkańcy Iławy, którzy zagrali w filmie jako statyści. Dziś to dzika wyspa, w sezonie działa tu kilka ośrodków wypoczynkowych.

 
Wyspa, ul. Wielka Żuława, Iława
Rejs po Jezioraku
Rejs po Jezioraku

3. Rejs statkiem Ilavia po Jezioraku w Iławie

Od maja do października po Jeziorze Jeziorak kursuje statek Ilavia - swoisty wodny tramwaj miejski. Chętnych zabiera w rejs codziennie praktycznie co godzinę. Cumuje na wodzie przy amfiteatrze, pod samą Galerią Jeziorak.

Wypływa w rejs z Jezioraka Małego i wpływa na Dużego Jezioraka. Krótki rejs, godzinny podąża trasą wokół Wyspy Wielka Żuława, ale możliwe są też rejsy dłuższe, nawet całodzienne po całym Jezioraku. Można nawet wynająć statek na cały dzień i mieć go wraz z kapitanem tylko dla siebie 🙂

My płynęliśmy tradycyjnym szlakiem wokół Żuławy, to przyjemny rejs, który ukazuje Iławę z innej perspektywy 🙂



 
Statek Ilavia cumuje przy Bulwarze Jana Pawła II, przy Galerii Jeziorak, Iława
Rejs po Jezioraku
Rejs po Jezioraku
Rejs po Jezioraku
Rejs po Jezioraku

4. Rzeka Iławka w Iławie

Iławka początek bierze w Jezioraku, to prawy dopływ Drwęcy. Przy ulicy Narutowicza w Iławie tworzy tzw. przez mieszkańców Wenecję Iławską - bardzo urokliwy zakątek, przyjemny na spacery. Rzeka świetnie nadaje się na spływy kajakowe - jest łatwa i ciekawa pod względem przyrodniczym.

 
Rzeka Iławka, ul. Narutowicza i inne, Iława
Iławska Wenecja
Iławska Wenecja

5. Kościół Przemienienia Pańskiego w Iławie

Najstarszy zabytek miasta z XIV wieku, z rokokowym ołtarzem głównym i dzwonem z 1740 roku. Ta gotycka świątynia zbudowana została w latach 1317-25, na miejscu wcześniejszej kaplicy. Wkomponowano ją w mury miejskie i dziś zachwyca swym ogromem. Stoi obok niej wielki dąb liczący 150 lat. To najstarsze drzewo w mieście, posadzone w 1871 roku, po wygranej wojnie Prus z Francją.

Warto zajrzeć do wnętrza kościoła, które skrywa zabytkowy ołtarz główny i organy oraz dwa ciekawe ołtarze boczne, które jedynie przypominają zabytkowe. Najcenniejsze są podziemia z kryptami, ale te nie są dostępne dla turystów.

 
Kościół, ul. Kościelna 1, Iława
Kościół w Iławie
Kościół w Iławie
Kościół w Iławie
Kościół w Iławie

6. Ratusz w Iławie

Na uwagę zasługuje znajdujący się w centrum miasta odrestaurowany neobarokowy Ratusz z 1912 roku. Zadziwia jego ogrom, a nam dodatkowo udało się wejść na wieżę, która na co dzień nie jest dostępna dla turystów.

Ciekawostką w Ratuszu jest srebrny łańcuch - jeden z cenniejszych skarbów Iławy. Otrzymał go burmistrz Bruno Grzywacz od mieszkańców miasta na 600-lecie nadania praw miejskich. W tamtym czasie Iława nosiła nazwę Deutsch Eylau. Wówczas burmistrz mieszkał w Ratuszu. Srebrny łańcuch wisi w budynku na piętrze.



 
Ratusz, ul. Niepodległości 13, Iława
Ratusz w Iławie
Ratusz w Iławie
Z wieży ratusza w Iławie
Z wieży ratusza w Iławie

7. Kinoteatr w Iławie

Ciekawa budowla stojąca tuż za ratuszem, zbudowana w latach 1916-22. Powstała na miejscu targowiska i dlatego też początkowo była halą miejską, a potem miejscem imprez. Obecnie mieści się tutaj kinoteatr z zachowanym, secesyjnym klimatem, co jest unikatem w Polsce.

 
Kinoteatr, ul. Niepodległości 13a, Iława
Kinoteatr
Kinoteatr

8. Dworzec Główny w Iławie

Przyznam, że nieczęsto zwracam uwagę na dworce kolejowe, bo też najczęściej podróżujemy samochodem, ale dworzec w Iławie warty jest uwagi. Już z zewnątrz jest ciekawy, ale dopiero jego wnętrze przykuwa wzrok. Był to niegdyś największy i najpiękniejszy dworzec w Prusach Wschodnich. Do dziś można w środku podziwiać herby miast, do których przed wojną można było dojechać bezpośrednio z Iławy. 

I dzisiaj dworzec w Iławie jest wyjątkowy, z całych Mazur Zachodnich tylko tutaj zatrzymuje się pociąg pendolino, co sprawia, że Iława jest dobrą bazą do poznawania tego pięknego regionu. A przed dworcem czeka zabytkowa lokomotywa, która w pewnych godzinach "świeci oczami" i rzuca parą 🙂

 
Dworzec Główny, Dworcowa 3, Iława
Iława dworzec
Iława dworzec
Iława dworzec
Iława dworzec
Iława lokomotywa
Iława lokomotywa

9. Kanał Elbląski

Iława jest wymarzonym miejscem wypoczynku dla miłośników turystyki aktywnej i osób pragnących bliskiego kontaktu z przyrodą. Bierze tu początek żeglowna droga wodna Kanału Elbląskiego, łącząca Iławę poprzez Jezioro Jeziorak z OstródąElblągiem i dalej Zalewem Wiślanym. Rejsy kanałem obecnie najlepiej rozpocząć w Buczyńcu.

 
Kanał Elbląski, https://www.zegluga.com.pl/
Kanał Elbląski
Kanał Elbląski
Kanał Elbląski
Kanał Elbląski

10. Złota Tarka i inne imprezy w Iławie

Atrakcją Iławy są też imprezy, festyny i zabawy sportowo-rekreacyjne, w tym regaty i zawody pływackie oraz kajakarskie. Każdego lipca odbywają się tutaj Dni Iławy, w sierpniu Szanty, we wrześniu Iławski Półmaraton, ale najpopularniejszy w Polsce jest tu Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting "Złota Tarka". Przyciąga sporo słuchaczy do iławskiego amfiteatru i to już od wielu lat!



 
Złota Tarka - amfiteatr, ul. Niepodległości lub Bulwar Jana Pawła II, Iława
Amfiteatr w Iławie
Amfiteatr w Iławie

11. Galeria przy Ratuszu

Powstała w 2018 roku i stanowi ciekawie zaaranżowaną przestrzeń publiczną, gdzie odbywają się wydarzenia, koncerty czy plenery artystyczne. Miejsce nawiązuje do tradycji historycznej Iławy, kiedy przed wojną przed ratuszem odbywały się wydarzenia kulturalne, społeczne i wojskowe.

 
Galeria, ul. Niepodległości, Iława

12. Jezioro Gaudy na Pojezierzu Iławskim

Jezioro Gaudy na Pojezierzu Iławskim rozlewa się niedaleko pałacu w Kamieńcu, około 20 km na północny zachód od Iławy. Na terenie jeziora powstał Rezerwat przyrody Jezioro Gaudy będące ostoją dla ptactwa wodnego i błotnego.

13. Barokowe rzeźby w Iławie

Przy reprezentacyjnej arterii miasta czyli ulicy Niepodległości, która przechodzi dalej w ulicę Kościuszki, stoją dziś unikatowe rzeźby z XVIII wieku. Przedstawiają rzymskich bogów: Herkulesa, Jowisza, Junonę i Meduzę. Te ciekawe posągi stały niegdyś przy pałacu w niedalekim Kamieńcu Suskim, który obecnie jest w stanie ruiny. Kiedyś nazywany był Pruskim Wersalem. W dzisiejszym miejscu rzeźby stoją od 1976 roku. Na zdjęciu widać też zabytkową szkołę, dziś to Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika.

 
Rzeźby, ul. Niepodległości, Iława
Iława
Iława

14. Cerkiew w Iławie

Cerkiew jako świątynia grecko-katolicka Św. Jana Teologa powstała całkiem niedawno, natomiast mieści się w zabytkowym budynku dawnej miejskiej gazowni. Budowla pochodzi z 1899 roku.

 
Cerkiew, ul. Metropolity Andrzeja Szeptyckiego 8, Iława
Cerkiew w Iławie
Cerkiew w Iławie
Cerkiew w Iławie
Cerkiew w Iławie

15. Kuźnia Talentów w Iławie

Kuźnia Talentów mieści się w zabytkowym budynku przed mostem na Iławce, przy ulicy Dąbrowskiego. To dawna przepompownia wybudowana w 1903 roku z czerwonej cegły. Kuźnię Talentów otworzył tutaj iławski rzeźbiarz Marek Kałuża. To swoista galeria, a zarazem miejsce odbywania się warsztatów rzeźbiarskich. Przed budynkiem zobaczysz ciekawe dzieła artysty.



 
Kuźnia Talentów, ul. Dąbrowskiego 18, Iława
Kuźnia Talentów w Iławie
Kuźnia Talentów w Iławie

16. Zamek w Szymbarku

Zamek w Szymbarku powstał w XIV wieku dla kapituły pomezańskiej. Był wówczas tak okazały, że konkurował z nim tylko zamek w Malborku. Posiadał wieżę zegarową wysoką na 24 metry! Co ciekawe mieściła ona kaplicę i więzienie!

Często zmieniał właścicieli, ale od 1699 roku do końca II wojny światowej należał do pruskiego rodu von Finckenstein. Dziś również jest w rękach prywatnych i są plany przywrócić mu świetność, bo obecnie spoczywa w totalnej ruinie, choć bardzo malowniczej i tajemniczej zarazem. 

Wybrał ją reżyser Schlondorff na scenerię filmu "Król Olch" który kręcono tu w 1996 roku z wybitnym Johnem Malkovichem. Aktor mieszkał ponoć w tym czasie w Iławie i nawet nieźle imprezował.

 
Zamek, Szymbark 10a, Iława
Zamek w Szymbarku
Zamek w Szymbarku

17. Pałac w Kamieńcu Suskim

Pałac powstał w XVIII wieku dla Conrada von Finckensteina. Rezydencja pełna przepychu nazywana była Pruskim Wersalem. Między kwietniem a czerwcem 1807 roku pałac w Kamieńcu stał się sercem Europy, bo władał nią stąd sam Napoleon Bonaparte, mieszkając tu z Panią Walewską. Przybył tutaj z zamku w Ostródzie, w którym narzekał na chłód, a tutaj miło grzały go kominki.

Dziś pałac pozostaje w ruinie, ale całkiem okazałej. Jest własnością prywatną, niedostępny dla turystów, choć na bramie widnieje numer telefonu i przy odrobinie szczęścia można dostać się na jego teren. W sierpniu odbywa się tutaj barwny Kamieniecki Piknik Napoleoński.



 
Pałac, Kamieniec koło Susza
tel. 508-964-307
Ruiny pałacu w Kamieńcu
Ruiny pałacu w Kamieńcu

18. Sanktuarium Św. Antoniego Padewskiego w Suszu

Piękna, gotycka świątynia z XIV wieku, stojąca w pobliżu Jeziora Suskiego. Dziś to kościół rzymskokatolicki, ale w przeszłości służył ewangelikom, o czym świadczą np. piękne empory we wnętrzu. Warto zajrzeć do środka choćby tylko dla nich. We fragmencie tworzą specjalną lożę dla dawnego pana tych ziem.

 
Sanktuarium Św. Antoniego Padewskiego, ul. Kościelna, Iława
Susz - sanktuarium
Susz - sanktuarium
Susz - sanktuarium
Susz - sanktuarium

19. Wieża Kurza Góra w Kurzętniku

Wieża Kurza Góra to kolejna w Polsce wieża ze ścieżką spacerową. Powstała na najwyższym wzniesieniu miejscowości Kurzętnik. To historyczne miejsce miało być areną wielkiej bitwy średniowiecznej między Krzyżakami i wojskami króla Jagiełły. Ostatecznie jednak odbyła się ona na polach Grunwaldu i całe szczęście, bo Krzyżacy w Kurzętniku przygotowali na polskiego króla zasadzkę. Opowiadają o tych wydarzeniach tablice na ścieżce, o czym warto przekonać się, samemu tam spacerując 🙂

Wieża ma wysokość około 35 metrów, zaś ścieżka wije się na długości blisko 2 km. Widoki z góry może nie są powalające, ale to bardzo przyjemne miejsce na spacer, dostępne dla wózków. Wieża otwarła się wiosną 2022 roku. Na miejscu działa też największa stacja narciarska w północnej Polsce, z 3. oświetlonymi trasami i zimowym parkiem rozrywki dla najmłodszych. Zaprasza tu również największy całoroczny kompleks tubingowy w Europie z 8 torami. I do tego pyszna restauracja Kurza Góra leżąca na Szlaku Kulinarnym Mazury Zachodnie od kuchni.

 
Wieża Kurza Góra, ul. Kurza 1, Kurzętnik
https://kurzagora.pl/
Wieża Kurza Góra
Wieża Kurza Góra
Wieża Kurza Góra
Wieża Kurza Góra

Atrakcje Iławy na mapie

Dla lepszej orientacji w terenie zaznaczyliśmy na mapie atrakcje Iławy, a dodatkowo nocleg i restauracje, które polecamy w dalszej części przewodnika.

Spacer po Iławie

Przygotowaliśmy trasę niespiesznego spaceru po Iławie. Ma on około 4 kilometry długości - powinien zająć nieco ponad godzinę. Spacer zaczniemy na miejskiej plaży, w sąsiedztwie iławskiego portu. Brzegiem Jezioraka powędrujemy do Starego Miasta, przez rynek, najstarszy w mieście kościół i ratusz. 

Pójdziemy główną aleją, przechodząc koło galerii i barokowych rzeźb. Dalej skierujemy się nad romantyczną Iławkę, po drodze mijając ładną cerkiew. Wracając w stronę ratusza i przechodząc koło secesyjnego kina dojdziemy do bulwaru nad Małym Jeziorakiem. Jeżeli poczujecie głód to można zajrzeć jeszcze do Starego Tartaku. Stąd niedaleko do portu, z którego zaczęliśmy.

Informacja Turystyczna w Iławie

Zanim odwiedzisz Iławę, warto wstąpić do Informacji Turystycznej. W Iławie znajdziesz dwa punkty Informacji Turystycznej. Pierwszy mieści się w Ratuszu (ul. Niepodległości 13), drugi natomiast w Ekomarinie koło portu, nad Jeziorakiem. My korzystaliśmy w Informacji w Ratuszu. Przemiłe Panie nie tylko pokażą ulotki i mapę, ale również pomogą obsłużyć interaktywny plan miasta, na którym już zobaczycie, jak pięknie położona jest Iława, z wodą w każdym jej zakątku 🙂 Tutaj kupicie też magnesik. Nasze wychodzą już ze ściany, z lodówki wyszły dawno 😉

IT w Iławie
IT w Iławie

Gdzie zjeść w Iławie

Iława oferuje sporo restauracji, knajpek i tawern, gdzie można nie tylko zjeść, ale i posiedzieć w miłej atmosferze, wśród wodniaków. Nam do gustu przypadła bardzo Tawerna Żeglarska "Pod Omegą", zjedliśmy tu smacznego sandacza, ale i wypasionego burgera wołowego. Na miejscu czeka też wino i lokalne piwo. Fajny klimat w środku, ale też dostępne są stoliki na zewnątrz, przy marinie nad Jeziorakiem.

Zdecydowanie bardziej elegancki, ale i droższy jest Stary Tartak. Tutaj w pięknej scenerii restauracji, ale i również Jezioraka zjesz m.in. pyszne dania lokalne, jak pierogi czy babka ziemniaczana. Miejsce jest wyjątkowo klimatyczne i smaczne, godne polecenia, tym bardziej, że leży na Szlaku Kulinarnym Mazury Zachodnie od Kuchni. Warto też wziąć pod uwagę Tawernę Kaper.

 
Tawerna Pod Omegą, ul. Sienkiewicza 24, Iława https://www.podomega.pl/
Stary Tartak, ul. Biskupska 5, Iława, http://www.starytartak.com.pl/
Tawerna Pod Omegą
Tawerna Pod Omegą
Stary Tartak w Iławie
Stary Tartak w Iławie

Noclegi w Iławie

Noclegi w Iławie znajdziesz w różnym standardzie. My spaliśmy w apartamentach Villa Orient, które całkowicie zaspokoiły nasze potrzeby. Bardzo gustownie urządzone, nowoczesne, z pełnym wyposażeniem w łazience i aneksie kuchennym, a dodatkowo oferują wspólną kuchnię dla gości w obiekcie. Dlatego na miejscu nie ma wyżywienia. Villa leży praktycznie nad samym Jeziorakiem, z balkonu mieliśmy widok na jezioro 🙂

Poznaliśmy też Hotel Stary Tartak, który poza pokojami oferuje bogate śniadania bufetowe i wspomnianą wcześniej restaurację o tej samej nazwie. Ogród hotelu jest bardzo przyjemny, znów nad jeziorem, jak niemal wszystko w Iławie 🙂

 
Villa Orient, ul. Chodkiewicza 16, Iława, Facebook obiektu
Hotel Stary Tartak, ul. Biskupska 5, Iława
Villa Orient w Iławie
Villa Orient w Iławie
Stary Tartak w Iławie
Stary Tartak w Iławie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Iława port
Iława
Iława z lotu ptaka
J.Jeziorak
Jeziorak w Iławie
Jezioro Jeziorak
J.Jeziorak
J.Jeziorak
Jeziorak
Ratusz w Iławie
Tawerna Pod Omegą
Kościół w Iławie
Kościół w Iławie
Iława
Iława
Iława
Basen w Iławie
Rejs po Jezioraku
Rejs po Jezioraku
Rejs po Jezioraku
Rejs po Jezioraku
Zamek w Szymbarku
Zamek w Szymbarku
Jezioro suskie
Kościół w Kamieńcu
Tawerna Kaper
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 41)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Urocze miasto z pięknymi jeziorami
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024