Logo TopAtrakcje.pl
Wybieramy najpiękniejsze atrakcje 2017! Zagłosuj!

Frombork - atrakcje turystyczne

Frombork to niewielkie, zaciszne miasteczko leżące w województwie pomorskim, nad brzegiem Zalewu Wiślanego, niedaleko granicy z Rosją, przy trasie nr 504. Słusznie nazywany "klejnotem Warmii", Frombork był miejscem pracy najsłynniejszego astronoma nowożytnej Europy - Mikołaja Kopernika, twórcy obecnego obrazu nieba. Wiele tutejszych atrakcji turystycznych wiąże się właśnie z jego działalnością.

Historia Fromborka

W roku 1275, po spaleniu katedry w Braniewie, postanowiono przenieść kapitułę warmińską i wybudować katedrę we Fromborku. Powstał wówczas kompleks osadniczy składający się z zespołu katedralnego na wzgórzu i miasta wyrosłego nad brzegiem Zalewu Wiślanego. Dopiero w XX wieku, w roku 1926 Wzgórze Katedralne i miasto połączone zostały jako jeden administracyjy ośrodek.

Zabytki we Fromborku

Do dzisiaj najważniejszym i najcenniejszym miejscem we Fromborku jest Wzgórze Katedralne będące zabytkiem najwyższej klasy. Główną budowlą tego kompleksu jest gotycka Katedra Wniebowzięcia NMP - perła warmińskiej architektury, ale podziwiać można tu znacznie więcej ciekawych obiektów, udostępnionych dla turystów w formie Muzeum Mikołaja Kopernika, m.in. Wieżę Radziejowskiego.

Mikołaj Kopernik

Właśnie tutaj, na Wzgórzu, w Wieży nazwanej jego imieniem żył i pracował słynny astronom, tworząc m.in dzieło swego życia - "De Revolutionibus", które odmieniło dotychczasowe pojęcie o wszechświecie. Jako kanonik kapituły warmińskiej, przebywał tu niemal nieprzerwanie od roku 1510 do dnia swojej śmierci w maju 1543 roku. Tutaj też Mikołaj Kopernik został pochowany.

Festiwal Muzyki Organowej

Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym odbywającym się latem we Fromborku jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej z udziałem wirtuozów z kraju i z zagranicy. Tutejsze organy pochodzące z 1683 roku, uważane są przez znawców tematu za jedne z najlepszych w Polsce, plasują się w pierwszej piątce.

Inne atrakcje we Fromborku

Poza Wzgórzem Katedralnym we Fromborku zobaczyć można kościół Św. Mikołaja, Wieżę Wodną czy zespół poszpitalny Św. Ducha z Muzeum Medycyny. Plaża miejska oraz basen odkryty zapraszają turystów do kąpieli wodnych i słonecznych, zimą natomiast zamarznięte wody Zalewu dają możliwość przejażdżek bojerami. Świetną atrakcją są również wycieczki statkiem lub wodolotem po Zalewie Wiślanym, rozpoczynające się w porcie we Fromborku.

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Centra nauki
0.2 km
Planetarium we FromborkuPlanetarium we Fromborku znajduje się od 1973 roku w dawnej Dzwonnicy katedralnej, zwanej też
Inne obiekty
9.6 km
Kolegium Jezuitów czyli Collegium Hosianum w Braniewie było pierwszą szkołą średnią i jedną z najważniejszych szkół jezuickich w całej Polsce
Szlaki turystyczne
0.4 km
Wielbicieli serii książek o Panu Samochodziku z pewnością zainteresuje we Fromborku szlak turystyczny powstały jego śladem z książki "Pan samochodzik i zagadki Fromborka"
Obiekty sakralne i cmentarze
0.2 km
Muzeum Mikołaja KopernikaFromborskie Wzgórze Katedralne to zabytek najwyższej klasy, z zachowanymi elementami średniowiecznego założenia architektonicznego
Szlaki turystyczne
0.3 km
Szlak Kopernikowski to ciekawy turystyczny szlak, biegnący w Polsce północej, poprzez miejsca związane z życiem i pracą największego nowożytnego astronoma - Mikołaja Kopernika, o którym mówi się "wstrzymał słońce, ruszył ziemię"
Rynki, place i deptaki
0.2 km
We Fromborku znajduje się niewielki, kameralny port morski nad Zalewem Wiślanym. Stanowi on bazę dla floty rybackiej
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Noclegi w Fromborku

Miniatura Frombork
Villa VarmiaCeny od: 40.00
Tel: 500-383-917
Miniatura Krynica Morska
Pokoje Apartamenty PIONOW z widokiem na wodeCeny od: 40.00
Tel: +48 504 510 510
Miniatura Krynica Morska
Hotel KrynicaCeny od: 120.00
Tel: 0552476200

Mapa Fromborka

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Frombork
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2017-02-01 11:01:19

Komentarze

Wysłano: 2010-02-19 07:05:58
Witam,
Czy mozna przenieść Frombork do warmińsko-mazurskiego?
Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Pałac Pakoszów
Piechowice
Ceny od 250.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook