Logo TopAtrakcje.pl
Wybieramy najpiękniejsze atrakcje 2017! Zagłosuj!

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie

"W Pacanowie kozy kują, więc koziołek mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa" - Kornel Makuszyński.

Koziołek Matołek w Pacanowie

Właśnie w Pacanowie, niedaleko Buska-Zdroju, z dużym rozmachem wybudowano Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. Już na Rynku spotkać można niemal wszędzie koziołka - symbol Pacanowa. Widać go jako pamiątkę w sklepie, na murze, szyldach, nawet na Ratuszu.

A skąd się ten koziołek w Pacanowie wziął? Rozsławił go Kornel Makuszyński "Przygodami Koziołka Matołka", ale wszystko zaczęło się jeszcze wcześniej. Dawniej, kiedy jeszcze nie było zegarków w domu, ogłaszano poranek na różne sposoby. W miastach często chodzono z dzwonkiem i budzono ludność, zaś na wsi często pianie koguta oznaczało poranek i porę wstawania. W Pacanowie natomiast była znana rodzina kowali o nazwisku Kozy, którzy bardzo wcześnie wstawali i zaczynali pracę, a ich stukanie budziło pozostałych mieszkańców i oznaczało początek dnia. Mówiono wówczas "wstawajcie bo już Kozy kują" i stąd się wzięło powiedzenie "w Pacanowie kozy kują".

Stolica Bajki

W Pacanowie dziś najważniejszym miejscem jest Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. Choć to niewielkie miasteczko, to ten wyjątkowy park rozrywki przyciąga dzieci z całego kraju, któż bowiem nie słyszał o koziołku Matołku?? A ten wita osobiście gości przy wejściu.

To prawdziwy, kolorowy raj dla dzieci, gdzie czeka pięknie zagospodarowane otoczenie, pełne zieleni, oczek wodnych, kwiatów, postaci z bajek i mądrych cytatów. Są też żywe kozy. W środku natomiast czekają animatorzy z różnorodnymi warsztatami edukacyjnymi i zabawami. Dzieci będą zachwycone tym miejscem!

Na teren Centrum Bajki może wejść każdy, bezpłatnie, tylko zwiedzanie wnętrz i udział w warsztatach jest płatny, trzeba wejście rezerwować lub czekać na dostępną godzinę.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka
ul. Kornela Makuszyńskiego 1, Pacanów
tel. 41/ 376-50-79
ecb@pacanow.eu
www.stolica-bajek.pl
Godziny zwiedzania: wt-nd 9.00-17.00

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Obiekty sakralne i cmentarze
8.8 km
Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła w Stopnicy na Ponidziu to niezwykle cenna, gotycka fara, fundowana w połowie XIV wieku przez samego króla Kazimierza Wielkiego,  jako pokuta za zabójstwo księdza Marcina Baryczki
Muzea i skanseny
19.6 km
Oryginalne, jedyne w Polsce Muzeum Czarnych Chmur powstało przy Pustelni Złotego Lasu w
Rekreacja
12.0 km
Baseny Mineralne Solec-Zdrój to piękny, nowoczesny kompleks łączący rekreację z lecznictwem uzdrowiskowym. To jedyny w Polsce obiekt z wysokozmineralizowaną wodą mineralną

Tutaj dostaniesz zniżkę z Kartą Krajtroter
Sprawdź zniżkę

Muzea i skanseny
11.0 km
W niewielkiej miejscowości Szczucin, przy trasie nr 73 z Tarnowa do Kielc, powstało niezwykle ciekawe Muzeum Drogownictwa
Pałace i dworki
17.3 km
W niewielkiej miejscowości Rytwiany jest sporo ciekawostek turystycznych. Jedną z nich jest pałac Radziwiłłów, którzy kiedyś byli właścicielami pobliskiej gorzelni, cegielni, młyna i tartaku
Uzdrowiska, parki zdrojowe
12.0 km
Sercem Solca Zdroju, który, jak nazwa wskazuje, jest miejscowością uzdrowiskową, jest oczywiście park zdrojowy
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych atrakcjach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Noclegi w Pacanowie

Miniatura Busko-Zdrój
HOTEL POD ŚWIERKIEMCeny od: 45.00
Tel: +48413781464

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie na mapie - Mapa Pacanowa

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2016-09-09 12:42:24
Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Pałac Pakoszów
Piechowice
Ceny od 250.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook