Drewniany kościół w Cieszowej

Cieszowa
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Zabytkowy, piękny drewniany kościół Św. Marcina w Cieszowej koło Koszęcina wybudowany został przez katolików w 1751 roku, w miejscu wcześniejszej kaplicy wzniesionej przez protestantów. Kościółek w Cieszowej wraz z cmentarzem otoczony jest drewnianym płotem z bramą od północnego zachodu. Kościół jest orientowany, konstrukcji zrębowej, nakryty gontem.

Przy prezbiterium widnieje zakrystia z lożą kolatorską na piętrze, dostępną z zewnątrz świątyni. Pod nawą kościoła znajduje się krypta, w której do 1960 roku znajdowały się prochy właścicieli miejscowości. Od zachodu do świątyni przylega kwadratowa wieża.

Cieszowa drewniany kościół
Cieszowa drewniany kościół


Wystrój kościółka

W cudnym, klimatycznym wnętrzu drewnianego kościoła w Cieszowej na uwagę zasługuje neogotycki ołtarz główny z barokowymi rzeźbami Św. Jana Nepomucena i Walentego z XVIII wieku oraz obrazem Św. Marcina.  Ołtarze boczne pochodzą z połowy XVIII wieku, widnieją tu kartusze herbowe, cenna jest też ambona barokowa z połowy XVIII wieku. Kościół Św. Marcina w Cieszowej leży na Szlaku Architektury Drewnianej, podobnie jak pobliski drewniany kościół w Koszęcinie i kościół w Boronowie.

Informacje praktyczne

Kościół Św. Marcina
ul. Kościelna, Cieszowa

Cieszowa
Cieszowa

Noclegi w cieszowej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 2)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024