Logo TopAtrakcje.pl
Wybieramy najpiękniejsze atrakcje 2017! Zagłosuj!

Dobczyce - atrakcje turystyczne

Dobczyce to malowniczo położona miejscowość w województwie małopolskim, około 30 km na południe od Krakowa, pomiędzy Pogórzem Wielickim i Beskidem Wyspowym, w przepięknej dolinie rzeki Raby, nad Jeziorem Dobczyckim.

Historia Dobczyc

Dobczyce należą do najstarszych osad położonych nad Rabą, jej początków należy szukać w czasach pierwszych Piastów. Już we wczesnym średniowieczu była to dobrze zorganizowana i znacząca w okolicy osada, przebiegał tędy trakt prowadzący z Krakowa przez Wieliczkę na Grodzisko i dalej do Szczyrzyca oraz odgałęzienie tego szlaku w kierunku Myślenic - istotne ze względu na drogę węgierską.

Charakterystycznymi elementami pejzażu jest tutaj Jezioro Dobczyckie z potężną zaporą i spoglądający na miasto ze Wzgórza Starego Miasta średniowieczny zamek. Poniżej zamku powstał drewniany Skansen, który wraz z warownią stanowi Muzeum Regionalne PTTK.

Bogata historia, ciekawe zabytki, wspaniałe walory krajobrazowe, znakowane atrakcyjne szlaki turystyczne oraz liczne imprezy kulturalne sprawiają, że tereny te są świetnym miejscem wypoczynku oraz wygodną bazą wypadową w dalsze rejony Małopolski.

Zabytki i atrakcje w Dobczycach

- Zamek w Dobczycach - XIII-wieczny zamek, a właściwie jego ruiny, stojące nad jeziorem Dobczyckim, udostępnione do zwiedzania (bilet łączony ze Skansenem). Kompleks turystyczny złożony z zamku i Skansenu znajduje się na wzniesieniu, górującym ponad miastem

- Skansen w Dobczycach - leży przy samym zamku i składa się z 6 zabytkowych budynków, zobaczyć tu można m.in wozownię, karczmę, kurnik czy alkierz.

- Kościół Św. Jana w Dobczycach - zabytkowa świątynia położona w pobliżu Skansenu i Zamku, na wzniesieniu, tam, gdzie istniało Stare Miasto, dawniej bowiem właśnie wokół zamku powstawały zabudowania miasta, dopiero, gdy teren ograniczył dalszy rozwój, w XVIII wieku, miasto zaczęło rozwijać się niżej, w dolinie Raby. Kościół zbudowany jest z murów zamkowych, a obok stanęła dzwonnica. Niedaleko też zachowały się resztki średniowiecznych fortyfikacji miejskich z bramą.

- Kościół MB Wspomożenia Wiernych w Dobczycach - nowy kościół, który powstał w latach 1947–1949, przy dobczyckim Rynku. Jest to trójnawowa, bazylikowa budowla z kamienia, z wieżą zwieńczoną strzelistym hełmem. W środku świątyni zobaczyć można cenne zabytki z XV wieku.

- Jezioro Dobczyckie - malowniczy zbiornik rozlewający się u stóp średniowiecznego zamku, obecnie jezioro wykorzystywane jest jako zbiornik pitny, dlatego nie pełni zbyt dużej roli rekreacyjnej i turystycznej, ale istnieją plany lepszego jego zagospodarowania pod tym kątem.

Oficjalna strona Dobczyc

Pokaż/ukryj ciekawostki
Czy wiesz, że?

Za panowania króla Kazimierza Jagiellończyka mieściła się na Zamku w Dobczycach  "akademia" dla jego synów: Zygmunta, Aleksandra, Władysława, Jana, Fryderyka i Kazimierza, który został później beatyfikowany. Pobierali oni nauki pod okiem księdza Jana Długosza. Po nieudanej wyprawie po koronę węgierską, król ponownie posłał syna Kazimierza do Dobczyc na kontemplacje, dlatego stał się on patronem Ziemi Dobczyckiej.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W 1393 roku na zamku w Dobczycach przebywali Władysław Jagiełło z Jadwigą. Pamiatką tego wydarzenia jest wmurowany w jedną ze ścian herb Jagiełły - podwójny krzyż.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Muzea i skanseny
11.7 km
Słynna w całej Polsce i poza granicami kraju Kopalnia Soli w Wieliczce położona jest około 10 km od centrum
Uzdrowiska, parki zdrojowe
12.0 km
Tężnia Solankowa to nowa atrakcja turystyczna Wieliczki i całej Małopolski, bowiem to największa tężnia solankowa w Polsce południowej! Wielicka Tężnia powstała w 2014 roku i już przyciąga tłumy turystów
Zamki i twierdze
11.7 km
W centrum Wieliczki, przy ulicy Zamkowej, w pobliżu kościoła Św
Zamki i twierdze
0.5 km
Najstarszym a zarazem najbardziej znanym zabytkiem w Dobczycach jest średniowieczny zamek, a właściwie jego okazałe ruiny, stojące na Starym mieście, nad wodami
Szczyty i punkty widokowe
13.5 km
KolejkaW Myślenicach w dzielnicy Zarabie (za Rabą) wznosi się Góra Chełm (654 m n
Jeziora, wodospady i rzeki
0.9 km
Jezioro Dobczyckie to potężny zbiornik retencyjny malowniczo położony pomiędzy Myślenicami a
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Noclegi w Dobczycach

Miniatura Wieliczka
Galicja ***Ceny od: 130.00
Tel: 12 291 4040
Miniatura
Agrorelax Pokoje - Noclegi - ApartamentCeny od: 30.00
Tel: 600733944 +48 183314227
Miniatura Kraków
Qubus Hotel KrakówCeny od: 240.00
Tel: +48 12 374 51 00

Mapa Dobczyc

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Dobczyce
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2016-01-24 10:31:07

Komentarze

Wysłano: 2009-01-18 19:53:50
Ciekawe miejsce zamek i jezioro w jednym, kusząco musze tam się wybrać. Pozdrawiam
Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
 Pensjonat * * * Kościuszko
Krynica-Zdrój
Ceny od 39.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook