Logo TopAtrakcje.pl
Wybieramy najpiękniejsze atrakcje 2017! Zagłosuj!

Częstochowa - atrakcje turystyczne

Częstochowa usytuowana jest w północnej części województwa śląskiego, w malowniczym paśmie wzgórz wapiennych Jury Krakowsko-Częstochowskiej, przy drodze E 75 wiodącej z Katowic do Warszawy.

W zachodniej części Częstochowy wznosi się górujący nad miastem kompleks zabudowań sakralnych, otoczony wałami zwany Jasną Górą. To właśnie Jasna Góra stanowi o niezwykłej popularności tego miejsca, jest to wyjątkowy ośrodek kultu Maryjnego, znany w całym kraju, obiekt niezliczonych pielgrzymek z Polski i całego świata, częste miejsce odwiedzin Ojca Świętego Jana Pawła II.

Ponadto Częstochowa to świetna baza wypadowa na szlaki jurajskie pełne warowni, ostańców skalnych, jaskiń, pięknej przyrody i innych atrakcji. Każdy, kto raz tutaj przybył, z pewnością będzie tu powracał.

Zabytki w Częstochowie

- Sanktuarium i Klasztor Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie, ul. Kordeckiego 2 - początki klasztoru na Jasnej Górze sięgają XIV wieku, od początku gospodarzem był tu zakon Paulinów, który od księcia Władysława Opolczyka otrzymał kościół parafialny NMP. Cały zespół architektoniczny powstał na przestrzeni ponad pięciu wieków, tworząc obecnie niezwykle cenny i zwarty kompleks klasztorny kryjący ślady historii Polski. Oczywiście najważniejszy jest tutaj wymiar duchowy, a najcenniejszym miejscem, do którego przybywają i turyści i pątnicy, jest Kaplica Matki Bożej z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej słynącym wieloma cudami, widniejącym w barokowym, hebanowym ołtarzu, ponadto można tu zwiedzić: Wieżę Jasnogórską, Arsenał, Skarbiec, Bastion Św. Rocha, Salę Rycerską, Golgotę Jasnogórską, Muzeum 600-lecia Jasnej Góry

- Kościół Św. Barbary i Św. Andrzeja w Częstochowie - zbudowany w I połowie XVII wieku kościół stoi nieopodal Jasnej Góry, powstał dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego, w pobliżu cudownego źródełka, w którym według legendy obmyto sprofanowany obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony w XV wieku z Jasnej Góry

- Kościół Św. Zygmunta w Częstochowie, ul. Krakowska 1 - najstarszy częstochowski kościół powstały w XIV wieku. Obecnie kościół jest barokowy, z dwiema wieżami

- Archikatedra Św. Rodziny w Częstochowie, ul. Krakowska 15/17 (pl. Jana Pawła II) - neogotycka bazylika będąca jednym z największych kościołów w Polsce, o długości 100 metrów. Powstał na początku XX wieku, elewację frontową wieńczą 2 wieże i wieżyczka na sygnaturkę.

- Kościół św. Jakuba w Częstochowie, pl. Biegańskiego - jedna z najładniejszych świątyń w mieście, dawna carkiew prawosławna wzniesiona w XIX wieku, naprzeciw Ratusza.

- Ratusz w Częstochowie, Al. NMP 45 A - Ratusz to symbol Częstochowy i główna siedziba Muzeum w Częstochowie. Stanowi pamiątkę powstania dzisiejszej Częstochowy, stał się w 1828 roku siedzibą władz nowego miasta, 2 lata po połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Atrakcje w Częstochowie

- Muzeum Zapałek w Częstochowie, ul. Ogrodowa 68 - Muzeum Produkcji Zapałek to unikat w skali europejskiej, nigdzie indziej na kontynencie nie zobaczysz pracującej zabytkowej linii technologicznej z lat 30-tych XX wieku, w połączeniu z zabudowaniami fabrycznymi z XIX wieku. Muzeum znajduje się na terenie działającego zakładu, powstałego w 1882 roku, dlatego zwiedzanie go to swoista podróż w czasie. Główną atrakcją Muzeum jest pracujący zabytkowy park maszynowy, ale również poznanie ciekawego procesu powstawania zapałek. Muzeum Zapałek w Częstochowie leży na Szlaku Zabytków Techniki.

- Park Miniatur Złota Góra w Częstochowie, ul. Złota - ciekawy, niecodzienny park rozrywki, w którym przede wszystkim zobaczyć można miniatury budowli sakralnych z całego świata, m.in: Bazylika w Fatimie, Bazylika w Lourdes, Bazylika na Lateranie, Kościół w Medjugorje, Bazylika w Betlejem i wiele innych. Dla najmłodszych jest plac zabaw z trampolinami, dmuchańcem i basenem z kulkami. Ponadto w parku powstał Autodrom, Salon Gier i Park Linowy. Od 2013 roku stoi tu rekordowy pomnik Papieża.

- Parki Podjasnogórskie w Częstochowie - na wschodnim zboczu Jasnej Góry, przy Alejach NMP, powstały atrakcyjne parki - Park Stanisława Staszica z Zagrodą Włościańską oraz Park 3 Maja z kortami tenisowymi i szachami.

- Aleja Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie - reprezentacyjna arteria Częstochowy, wiodąca od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich. Łączy ona tereny Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy XIX wieku to właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy, rezydencje fabrykantów i kamienice mieszczańskie.

- Rezerwat Archeologiczny, ul. Łukasiewicza - bardzo ciekawe muzeum eksponujące cmentarzysko kultury łużyckiej

Oficjalna strona Częstochowy

Pokaż/ukryj ciekawostki
Czy wiesz, że?

Nazwa Częstochowy pochodzi od imienia Słowiańskiego młodzieńca - Częstocha, który przybył w te strony i zachwycony urodą tej okolicy, osiadł tu na stałe, wśród lasów. Z czasem powstała tu osada, nazwana poźniej Częstochową.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

Prace archeologiczne z lat 2007-09 przeprowadzone na Starym Rynku w Częstochowie doprowadziły do odkrycia kilku obiektów archeologicznych. Odsłonięto wówczas wagę miejską, studnię miejską, stragany (jatki) i prawdopodobnie miejsce egzekucji – szubienicę, co mogłoby świadczyć o przywilejach i dużym znaczeniu, jakie posiadała kiedyś Częstochowa, bowiem nie każde miasto mogło przeprowadzać egzekucję. Ponadto znaleziono wiele zabytków kultury materialnej, np. ceramikę i kafle, w tym kafle herbowe. Obecnie można je oglądać w Muzeum Częstochowskim. Obiekty archeologiczne natomiast zostaną wyeksponowane i staną się kolejną atrakcją miasta.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

Najwęższa kamienica w Częstochowie stoi przy Alejach Najświętszej Maryi Panny 71, tuż przed parkami podjasnogórskimi. Znajduje się w niej bar Bajer, a sama kamienica jest tak wąska, że drzwi wejściowe wraz z witryną zajmują niemal całą szerokość budynku.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Obiekty sakralne i cmentarze
0.4 km
Będąc w Częstochowie nie można pominąć Jasnej Góry - majestatycznego miejsca, które z wszystkich stron przywołuje górującą ponad miastem wieżą klasztoru
Obiekty sakralne i cmentarze
0.3 km
Sercem Jasnej Góry w Częstochowie jest Sanktuarium, bardzo licznie odwiedzane przez pielgrzymów z całego świata
Zamki i twierdze
13.9 km
Ruiny zamku w OlsztynieKilkanaście kilometrów od Częstochowy leży
Skałki
13.4 km
Skała Miłości w Mstowie to jedna z ciekawszych atrakcji tej miejscowości. To piękny, potężny
Parki rozrywki i zoo
3.7 km
Park Miniatur Złota Góra We wschodniej części Częstochowy, na Złotej Górze, w dawnym
Muzea i skanseny
1.8 km
Muzeum zapałek w Częstochowie to ciekawe i unikatowe miejsce. Muzeum istnieje w nadal działającym zakładzie produkcyjnym i dlatego jest to jedyne czynne muzeum zapałek w Europie, a przy okazji najstarsza fabryka zapałek w Polsce! Zakład produkcji zapałek powstał tutaj już w latach 1880-82 roku
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Noclegi w Częstochowie

Miniatura Częstochowa
Pensjonacik OgrodyCeny od: 38.00
Tel: 501272121

Mapa Częstochowy

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Częstochowa
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2017-01-03 10:04:10

Komentarze

mati
Wysłano: 2008-02-14 21:40:02
wiezowce sa tam presliczne
monika
Wysłano: 2008-07-09 15:10:41
jeszcze zapomnieliście dodać muzeum zapałek
Eter201
Wysłano: 2013-04-16 18:48:34

Za niedługo stanie tam Figura Papieża. Ciekawostką jest to że będzie tyłem do Jasnej Góry.

Wysłano: 2013-04-16 19:54:04

Już stoi, od 13 kwietnia

krajtroter.pl - turystyczna karta rabatowa
e-parkrozrywki.pl - portal o polskich parkach rozrywki
FotoAnia.pl - fotoblog z fotografią dziecięcą

Wysłano: 2013-04-18 14:33:29

Chyba generalnie największą atrakcją Częstochowy jest wspomniana Jasna Góra oraz Aleje,to wycieczka nawet na dwa dni jeżeli chcemy wszystko dokładnie zwiedzić. Miasto bardzo łądne,polecam:)

www.ow-akces.pl - Wczasy zdrowotne nad morzem, turnusy odchudzające, diety lecznicze.

Wysłano: 2013-07-14 18:38:53

Eter201 piszesz bzdury, papiez największa figura stoi w kierunku  Jasnej Górze. 

Wysłano: 2013-08-30 15:06:39

Częstochowa jest pięknym miastem i warto przejść się jej ulicami. i oczywiście nie można ominąć Jasnej Góry ;)

dziadek
Wysłano: 2013-11-15 10:13:12

Częstochowa to kaczy dołek i tyle.

Wysłano: 2013-12-03 13:37:06

No nistety racja- oprócz słynnej Jasnej góry i głównej ulicy- Aleji,nie ma tam nic ciekawego,a wręcz jest to brzydkie miasto,kwestia gustu,ale nie spodziewajmy się po nim zbyt wiele.

Wysłano: 2014-11-03 22:59:10

2014-10-31

Punktualnie o godz. 13., dzisiaj odsłonięto ławeczkę Marka Perepeczki, na początku III alei Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Blisko Teatru im. A. Mickiewicza, którego był dyrektorem.

Zdjęcie nie jest mojego autorstwa.

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Kurpiowska Kraina nad Zalewem Wykrot
Wydmusy
Ceny od 66.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook