Logo TopAtrakcje.pl
Wybieramy najpiękniejsze atrakcje 2017! Zagłosuj!

Brzeg - atrakcje turystyczne

Brzeg to piękne historyczne miasto leżące nad Odrą, w województwie opolskim, około 50 km na północny zachód od stolicy regionu Opola, przy trasie nr 94.

Historia Brzegu

Brzeg powstał na historycznym szlaku Via Regia, łączącym wschód z zachodem. Najpierw powstały tu 3 osady, zaś prawa miejskie Brzeg otrzymał w 1248 roku. Od początku XIV wieku miasto stanowiło stolicę księstwa piastowskiego, będącą jednym z głównych ośrodków handlowych i oświatowych na Śląsku.

Zabytki w Brzegu

Dziś to niewielkie ale urocze miasteczko o bogatej historii może poszczycić się kilkoma cennymi zabytkami. Odnajdziesz tu monumentalne świątynie, np. barokowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego czy gotycki kościół Św. Mikołaja - jedna z najwyższych gotyckich śląskich świątyń oraz ciekawy renesansowy Ratusz na zacisznym Rynku. Są też malownicze parki.

Ale niewątpliwie tym najważniejszym i najwspanialszym obiektem w Brzegu jest piastowski zamek położony nad Odrą w otoczeniu starodrzewu. Jest to historyczna siedziba książąt brzeskich, przekształcona w stylu renesansowym z gotyckiego zamku warownego.

Tutejsze krużganki przywodzą na myśl krakowski zamek, dlatego też tutejszy zamek piastowski bywa nazywany Śląskim Wawelem.

Poza krużgankami uwagę przykuwa bogato zdobiona fasada budynku bramnego - prawdziwa perła architektoniczna na miarę Europy Środkowej. W zamku siedzibę ma Muzeum Piastów Śląskich. Zamek otacza od strony rzeki Park Nadodrzański z Bramą Odrzańską.

Oficjalna strona Brzegu

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Zamki i twierdze
0.3 km
Zamek w Brzegu to efektowny, wspaniały zamek książęcy o renesansowym kształcie. Zwany jest Śląskim
Zamki i twierdze
15.2 km
Zamek w Oławie nazywany też Pałacem Luizy to czterokondygnacyjna budowla renesansowo-barokowa, stanowiąca niegdyś skrzydło dawnego kompleksu zamkowego książąt legnicko-brzeskich
Obiekty sakralne i cmentarze
6.2 km
Historia kościołaKościół Św. Jakuba Apostoła w Małujowicach koło Brzegu to przepiękny gotycki kościół
Obiekty sakralne i cmentarze
0.3 km
W pobliżu ulicy Długiej, niedaleko Ratusza w Brzegu stoi okazała, gotycka bazylika trzynawowa
Obiekty sakralne i cmentarze
0.3 km
Przed Zamkiem Piastowskim w Brzegu stoi piękna, barokowa świątynia, której budowę prowadzono w latach 1734-39 z inicjatywy jezuitów
Pałace i dworki
13.7 km
Pałac w Oleśnicy Małej to dziś jedyny ślad dawnej świetności tego miejsca, które dziś pozostaje zapomniane, a kiedyś gościło znamienite osobistości
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Mapa Brzegu

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Brzeg
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2016-03-23 00:00:00

Komentarze

Wysłano: 2014-04-07 12:02:23

ok

Wysłano: 2014-06-23 11:41:11

Brzeg to ladfne historycze, piastowskie miasteczko ,

z malym Wawelem  i ladnym rynkiem

 

Polecam  Karol Barsolis

 

Turysta Kulturowy

Ostatnio edytowany: 2014-06-23 12:00

Wysłano: 2015-06-04 13:47:27

Mieszkam teraz w Brzegu. Zawsze miasteczko te wydawało mi się niezbyt ciekawe. Kiedy jednak tu zamieszkałam okazało się że jest tu całkiem nieźle. Głównie architektura i zabytki. Minusem jest zaniedbanie przez władze miasta ulic, chodników. Niektóre ulice bywają obskurne. Jednak mimo to warto odwiedzić ten zakątek.

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook