Brama Polska w Byczynie

Brama Polska
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4

Wieża Bramna Wchodnia w Byczynie to tzw. Wieża Bramna Polska - jeden z elementów średniowiecznych obwarowań miejskich. Nazwa Polska nawiązuje do faktu, iż była zwrócona w kierunku terytorium Polski, wschodnia zaś dlatego, że stała we wschodniej części miasta.

Wieża Polska powstała w XV wieku, podobnie, jak mury obronne, które do dziś zachowały się w Byczynie niemal w całości, otaczając miasto owalem o długości około 950 m. Mury przylegają do wieży od strony południowej.

Byczyna mury i Brama Polska Wschodnia
Byczyna mury i Brama Polska Wschodnia


Wieża Bramna Wschodnia stoi tu od czasów średniowiecza, będąc cenna pamiątką minionych stuleci, jedynie dach namiotowy pochodzi z lat 30-tych XX wieku, bowiem wcześniejsze zwieńczenie budowli zostało zniszczone poprzez uderzenie pioruna.

Ciekawostką jest, że to właśnie podobno pod tą bramą skapitulował arcyksiążę austriacki - Maksymilian Habsburg, po przegranej bitwie pod Byczyną, z wojskami Jana Zamoyskiego.

Koło Wieży Polskiej stoi gotycki kościół Św. Mikołaja, obecnie ewangelicki, a po drugiej stronie miasta starówkę zamyka Wieża Bramna Zachodnia tzw. Niemiecka.

Wieża Bramna Wschodnia - Polska
ul. Zamoyskiego, Byczyna



Noclegi w Byczynie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

(4 głosów: 8)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4 głosów: 8)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024