Logo TopAtrakcje.pl
Wybieramy najpiękniejsze atrakcje 2017! Zagłosuj!

Borne Sulinowo - atrakcje turystyczne

Borne Sulinowo to niewielkie miasteczko w województwie zachodniopomorskim, leżące niedaleko Szczecinka, nad dużym Jeziorem Pile i wieloma mniejszymi zbiornikami wodnymi.

Radziecka Baza Wojskowa w Bornem Sulinowie

Borne Sulinowo to miasto kojarzone głównie z obecnością w nim wojsk radzieckich, gdyż od 1945 do 1992 roku działała tutaj radziecka baza wojskowa i miejsce było to wyłączone z polskiej administracji. Obecnie jest to jedno z najmłodszych miast w Polsce, gdyż prawa miejskie otrzymało w 1993 roku, po przejściu pod administrację polską.

Wcześniej natomiast, przed bazą radziecką, istniała tu baza niemiecka. Powstał tu poligon, na którym ćwiczyły m.in. oddziały Afrika Korps dowodzone przez gen. Rommla (drugim poligonem Afrika Korps na obszarze obecnej Polski była Pustynia Błędowska.

Atrakcje w Bornym Sulinowie

Większa część budynków w mieście jest własnością prywatną, niektóre wciąż są niezamieszkałe, inne pozostają w ruinie świadcząc o przeszłości miasta. Do najciekawszych tego typu zabudowań należą Dom Oficera, willa Guderiana, willa Dubynina, dawny szpital wojskowy czy Tankodrom, w pobliżu którego corocznie odbywają się zloty pojazdów militarnych.

Jako, że duża część miasta to obszar mocno zdewastowany i przywodzący na myśl minioną epokę, miejscowe ośrodki wypoczynkowe wykorzystują ten fakt, kusząc turystów ofertą "biesiad w stylu СССР i PRL".

W okolicy atrakcją jest również tzw. podwodny las. To część wyspy, która zapadła się do jeziora tworzy niecodzienny obrazek.

Ścieżka w Bornem Sulinowie

Przez Borne Sulinowo wiedzie ścieżka turystyczno-spacerowa, która pozwala dotrzeć do ciekawych obiektów i poczytać opisy historii tych miejsc. Na trasie spotkasz m.in. Urząd Miejski - dawna siedziba dowództwa garnizonu, dawna kantyna oficerska, dawny szpital wojskowy, bramy wjazdowe do miasta, budynek aresztu wojskowego czy Willa gen. Dubynina. Co ciekawe, niemal wszystkie te budynki były wykorzystywane na te same cele zarówno przez wojska niemieckie przed i podczas II wojny światowej, jak i przez wojska radzieckie po wojnie aż do 1992 roku.

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Zamki i twierdze
17.5 km
Szczecinecki zamek znajduje się w kompleksie gmachów na półwyspie (do 1866 roku na wyspie) jeziora Trzesiecko
Ratusze
17.8 km
Neogotycki Ratusz w Szczecinku, z elementami romańskimi, zbudowany został w 1852 roku. Data budowy i herb miasta widnieją na płycie wykonanej przez Aronsfelda z
Rekreacja
16.8 km
Atrakcje Aqua Parku- basen sportowy
- basen rekreacyjny, a w nim: bicze szkockie, kaskada wodna, dysze denne
- zjeżdżalnia z basenem hamownym,
- wanna hydromasażu (jacuzzi)
- brodzik dla dzieci
- sauny fińskie
- solaria
- kawiarnia-bar oraz sklepik
- nauka pływania
- zajęcia ruchowe (aerobik, aquarobik i inne)
- wynajem basenu na imprezy sportowe lub okolicznościoweAqua Park Aqua-Tur
ul
Inne obiekty
15.5 km
Wieża Bismarcka, zwana inaczej Wieżą Przemysława, zlokalizowana jest przy południowo - wschodnim brzegu Jeziora Trzesiecko. Zbudowano ją w 1910 roku
Inne obiekty
17.7 km
Dawna zbrojownia landwery (pospolitego ruszenia) w Szczecinku wzniesiona została w połowie XIX wieku. Widać w niej analogie do architektury Ratusza
Parki miejskie
17.5 km
Park w Szczecinku najważniejszej swej części założony został w latach 1875-1903. W większości tereny te były zalane przez jezioro i osuszone w wyniku obniżenia poziomu jeziora Trzesiecko w 1868 roku
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Mapa Bornego Sulinowa

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Borne Sulinowo
Opis dzięki: Danusia
oraz: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2017-02-08 13:39:55
Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook