Bobolice - atrakcyjny średniowieczny zamek

Bobolice
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Bobolice to niewielka miejscowość położona w województwie śląskim, w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na popularnym czerwonym Szlaku Orlich Gniazd, niedaleko Myszkowa i bratniego Mirowa. O Bobolicach pewno nikt by dzisiaj nie usłyszał, gdyby nie ruiny kazimierzowskiego zamku, które przerodziły się we wspaniały zamek dzięki prywatnemu inwestorowi.

Bobolice
Bobolice

Zamek w Bobolicach

Zamek Bobolice powstał, podobnie jak wiele zamków na Jurze, w średniowieczu, za panowania Kazimierza Wielkiego, jako system obronny orlich gniazd, chroniący zachodniej granicy państwa. I znów, podobnie jak większość jurajskich warowni i ta w Bobolicach została zniszczona podczas potopu szwedzkiego i nigdy już nie odzyskała swego blasku aż do dzisiaj.



Obecnie XIV-wieczna warownia została całkowicie odbudowana, a w jej wnętrzu powstało Muzeum udostępnione dla turystów. Obok zamku stanęły stylowa restauracja oraz hotel.

Do królewskiego Zamku Bobolice z pobliskiego, płatnego parkingu dojść można powstałą niedawno elegancką ścieżką lub poprzez Bramę Laseckich - ogromny ostaniec skalny z otworem powstałym w wyniku erozji. W efekcie tego wygląda właśnie jak brama. Skała została tak nazwana na cześć obecnych właścicieli zamku.

Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Grzęda Mirowska i Skałki Mirowskie 

Do Bobolic bliziutko jest z okolicznych ciekawych miejscowości - Mirowa z ruinami zamku czy Kroczyc - jednego z centrów wspinaczkowych na Jurze. Z Mirowa właśnie prowadzi ciekawy szlak poprzez bardzo malownicze Skałki Mirowskie. To tzw. Grzęda Mirowska, łącząca oba zamki. Ścieżka ma długość około 1,5 km i jest bardzo malownicza. 

Był to niegdyś fragment czerwonego Szlaku Orlich Gniazd, potem czasowo niedostępny. Teraz znów możliwy do przejścia, ale tylko odpłatnie. Bilety można nabyć pod zamkiem w Mirowie albo w Bobolicach. Grzęda dostępna jest tylko w godzinach otwarcia błoni.



Grzęda Mirowska
Grzęda Mirowska

Bobolus Jurajski

A gdy nieco zboczysz z tej ścieżki, to dojdziesz do Jaskini Stajnia. To tutaj odkryto zęby neandertalczyka, którego nazwano Bobolusem Jurajskim. Tak naprawdę zębów było kilka i należały one do kilku osób. To najstarsze znalezione w Polsce szczątki człowieka.

Warto wybrać się w te rejony, bo to naprawdę świetne miejsce na weekendowy czynny wypoczynek dla całej rodziny, pełne szlaków turystycznych, warowni, jaskiń i wszędobylskich skałek o fantastycznych kształtach.

Spacer Grzędą Mirowską do Bobolic na mapie

Poniżej ciekawa propozycja trasy. Prowadzi ona z warowni bobolickiej pod mirowską, przez Grzędę Mirowską oraz pod jaskinią Stajnia. To w sumie nieco ponad 3 km drogi i można się zmieścić nawet w 1 godzinie, ale warto poświęcić na to więcej czasu. Wtedy nacieszysz oczy widokami, a i warto się skusić na zwiedzanie wnętrz bobolickiego grodu.

Bobolice - co zwiedzić w okolicy?

A jeśli już zwiedzisz zamek Bobolice, Grzędę Mirowską i zamek Mirów, to polecam również zwiedzanie pięknej okolicy. Co tutaj warto zobaczyć? Na pewno Skały Rzędkowickie, Górę Zborów z Jaskinią Głęboką, strażnicę Łutowiec, Złoty Potok z Rezerwatem Parkowe czy bardzo atrakcyjne Żarki.



Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Nasz film

Zapraszam na nasz film z pięknego spaceru Grzędą Mirowską od zamku bobolickiego do zamku mirowskiego.

Gdzie spać i jeść w okolicy

Na błoniach zamku Bobolice znajdziesz zarówno restaurację z dobrymi daniami i deserami, jak i hotel z komfortowymi pokojami. Jeśli jednak chcesz w okolicy znaleźć coś tańszego, polecam Mirów i Gościniec Orlik albo Dom Gościnny Akant.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com
Bobolice
Bobolice

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice zimą
Zamek Bobolice
(4.5 głosów: 196)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 196)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024