Logo TopAtrakcje.pl
Wybieramy najpiękniejsze atrakcje 2017! Zagłosuj!

Bobolice - atrakcje turystyczne

Bobolice to niewielka miejscowość położona w województwie śląskim, w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na popularnym czerwonym Szlaku Orlich Gniazd, niedaleko Myszkowa i bratniego Mirowa.

O Bobolicach pewno nikt by dzisiaj nie usłyszał, gdyby nie ruiny kazimierzowskiego zamku, które ostatnimi czasy przerodziły się we wspaniały zamek dzięki prywatnemu inwestorowi.

Zamek w Bobolicach

Zamek Bobolice powstał, podobnie jak wiele zamków na Jurze, w średniowieczu, za panowania Kazimierza Wielkiego, jako system obronny orlich gniazd, chroniący zachodniej granicy państwa. I znów, podobnie jak większość jurajskich warowni i ta w Bobolicach została zniszczona podczas potopu szwedzkiego i nigdy już nie odzyskała swego blasku aż do dzisiaj.

Obecnie XIV-wieczna warownia została całkowicie odbudowana, a w jej wnętrzu powstało Muzeum udostępnione dla turystów. Obok zamku stanęły stylowa Restauracja Zamek Bobolice oraz Hotel Zamek Bobolice.

Do królewskiego Zamku Bobolice z pobliskiego darmowego parkingu dojść można powstałą niedawno elegancką ścieżką lub poprzez Bramę Laseckich - ogromny ostaniec skalny z otworem powstałym w wyniku erozji, w efekcie czego wygląda własnie jak brama. Skała została tak nazwana na cześć obecnych właścicieli zamku i tych ziem.

Skałki Mirowskie i Bobolus Jurajski

Do Bobolic bliziutko jest z okolicznych ciekawych miejscowości - Mirowa z ruinami zamku czy Kroczyc - jednego z centrów wspinaczkowych na Jurze. Z Mirowa właśnie prowadzi ciekawy szlak poprzez bardzo malownicze Skałki Mirowskie, fragment czerwonego Szlaku Orlich Gniazd. To właśnie na tym szlaku, w Jaskini Stajnia odkryto zęby neandertalczyka, którego nazwano Bobolusem Jurajskim.

Warto wybrać się w te rejony, bo to naprawdę świetne miejsce na weekendowy czynny wypoczynek dla całej rodziny, pełne szlaków turystycznych, warowni, jaskiń i wszędobylskich skałek o fantastycznych kształtach.

Oficjalna strona zamku Bobolice

Pokaż/ukryj ciekawostki
Czy wiesz, że?

Na zamku w Bobolicach kręcono w tym roku teledysk do najnowszej produkcji Disneya - Meridy Walecznej. W zdjęciach do teledysku brały udział znane wokalistki z Czech, Węgier czy Rumunii.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

Szlak Orlich Gniazd otrzymał w 2012 roku tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Polski. Ten bardzo popularny jurajski szlak oznakowany kolorem czerownym uzyskał też Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

Istnieje legenda, wg której zamkami w Mirowie i Bobolicach rządzili bracia bliźniacy - Mir i Bobol. Wykopali oni tunel łączący oba zamki, w którym ukryli swoje skarby.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Łukasz

Na zamku w Bobolicach w XIX wieku odnaleziono wielki skarb.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Łukasz

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Zamki i twierdze
0.0 km
Odrestaurowany zamek BoboliceJuż od kilku lat przybywając do Bobolic możemy cieszyć oczy wspaniałym, pięknie odrestaurowanym średniowiecznym zamkiem
Zamki i twierdze
18.3 km
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu to prawdziwa perła Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, wznosi się w środkowej części Jury, na najwyższym jej wzniesieniu - Górze Janowskiego, która wg najnowszych badań ma wysokość 516 m n
Parki Narodowe i rezerwaty
10.4 km
W 1957 roku w Złotym Potoku powstał piękny Rezerwat Parkowe, chroniący najbardziej malowniczą część doliny Wiercicy z jej źródłami, różnorodnymi formami skalnymi i jaskiniami
Jaskinie i podziemia
0.7 km
Zespół archeologów Uniwersytetu Wrocławskiego dokonał w 2008 roku sensacyjnego odkrycia w Jurajskiej Jaskini Stajnia
Skałki
5.1 km
Góra Zborów to najciekawszy i najbardziej popularny fragment Skał Kroczyckich, objęty ochroną w formie rezerwatu przyrody
Skałki
10.6 km
Brama Twardowskiego w Rezerwacie Parkowe na Jurze to bardzo ciekawy, charakterystyczny i potężny ostaniec skalny z otworem przypominającym bramę
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Mapa Bobolic

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Bobolice
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2017-01-09 11:03:37

Komentarze

Wysłano: 2008-08-15 16:29:38
Byłem tam ale dawno kiedy Zamek w Bobolicach był naprawdę ruiną. Szliśmy wówczas z Mirowa do Bobolic i z powrotem bo w Mirowie mieliśmy samochód. Trasa piękna. Oglądając zdjęcia już początków odbudowy widać, że inwestor się do tego zapalil chociaż w momencie gdy go kupował to były na ten temat różne opinie. Należy mu życzyć wytrwałości w tym zamiarze. Trzeba będzie się tam znów wybrać żeby zobaczyć jak zamek wygląda w tej chwili.
Wysłano: 2013-12-24 19:33:45

Zdecydowanie bardziej podobają mi się ruiny zamku w Mirowie, choć nie mam nic przeciwko takim rekonstrukcją.

Moje fotowspomnienia - 2beinspired.pl

Wysłano: 2013-12-24 23:39:22

Dzisiaj ruiny w Mirowie są zabezpieczone i wyglądają przyzwoicie. Ale wówczas gdy my tam byliśmy to wyglądały bardzo niebezpiecznie. Zresztą ruiny w Bobolicach wyglądały jeszcze bardziej niebezpiecznie i strach było wchodzić na ich teren. W Bobolicach byliśmy w ubiegłym roku w maju kiedy zamek juz jest udostępniony dla turystów i wygląda bardzo pięknie a widok z pod zamku też jest interesujący.

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Kurpiowska Kraina nad Zalewem Wykrot
Wydmusy
Ceny od 66.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook