Logo TopAtrakcje.pl
Wybierz z nami Top Atrakcje 2015

Alwernia - atrakcje turystyczne

Alwernia to miasto położone nad Wisłą, w województwie małopolskim, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Chrzanowa. Miejsce to odznacza się pełnią bogactw przyrodniczo-kulturowych i licznymi atrakcjami turystycznymi.

Atrakcje w Alwerni

Wśród atrakcji na szczególną uwagę zasługuje klasztor Bernardynów z kościołem Św. Franciszka oraz unikatowe, najstarsze w Polsce Małopolskie Muzeum Pożarnictwa, z bogatym zbiorem eksponatów, m.in. ciekawymi zabytkowymi pojazdami strażackimi.

Niecodzienną atrakcję stanowi również Ekomuzeum Alwernia obejmujące Warsztat rzemiosła garncarskiego z Izbą Tradycji Regionalnych oraz Zespół osobliwości geologiczno-przyrodniczych Jury, jak np. jurajskie Skały Gaudynowskie, uznane za rezerwat przyrody nieożywionej, źródła czystej jurajskiej wody oraz Arkoza Kwaczalska czyli skrzemieniałe pnie araukarii karbońskich.

W pobliżu Alwerni warto też odwiedzić ruiny pałacu w Porębie Żegoty, który ma w najbliższych latach zostać odbudowany.

Nazwa Alwerni

Nazwa miasta pochodzi od pustelni Św. Franciszka w Toskani (włoskie La Verna, łacińskie Alvernia), nadał ją kasztelan Krzysztof Koryciński ufundowanemu w 1616 roku klasztorowi Bernardynów. Pod klasztorem powstała osada, która stała się później zalążkiem miejscowości Alwernia. W 1776 roku osada otrzymała przywilej organizowania jarmarków, a w 1796 roku wzmiankowana już jest jako miasto.

Szlaki w Alwerni

Przez Alwernię prowadzą liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe, lokalne oraz regionalne: Szlak Papieski, Szlak Architektury Drewnianej, a nawet międzynarodowe: Kraków-Morawy-Wiedeń Greenways, Eurovelo R4, Szlak Maryjny. 

Alwernia i jej okolice to wspaniałe miejsce na rekreację - malownicze krajobrazy, duże kompleksy leśne oraz zalew Skowronek to fantastyczne miejsca na wypoczynek na łonie natury.

www.visit.powiat-chrzanowski.pl
www.alwernia.pl

Pokaż/ukryj ciekawostki
Czy wiesz, że?

W Alwerni znajduje się  Małopolskie Muzeum Pożarnictwa - najstarsze tego typu muzeum w Polsce z unikalną kolekcją strażackich wozów konnych i samochodów pożarniczych, zbiorem medali, odznaczeń, pamiątkowych plakietek i fotografii, a także, związane tematycznie z działalnością straży pożarnej zbiory filuministyczne i filatelistyczne oraz liczne dokumenty i publikacje.

Muzeum czynne jest: pn-sb 9.00-15.00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym 12/ 283-23-23, 12/ 283-17-50

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Parki rozrywki i zoo
11.1 km
EnergyLandia w Zatorze to nowy park rozrywki w tym niewielkim małopolskim miasteczku, a przy tym największy i najnowocześniejszy lunapark w Polsce!Energylandia oferuje mnóstwo unikatowych urządzeń, a ze wszystkich korzystać można w cenie biletu
Zamki i twierdze
5.7 km
Ponad wioską Rudno, na Górze Zamkowej pochodzenia wulkanicznego, wznoszą się okazałe, jedne z większych na
Obiekty sakralne i cmentarze
19.6 km
W Tyńcu - dzisiejszej dzielnicy Krakowa, wznosi się na wyniosłym skalnym brzegu
Pałace i dworki
10.6 km
Niezwykle ciekawy pałac w Młoszowej powstał w połowie XIX stulecia na terenie dawnego dworu Młoszowskich, który istniał tu już w XV wieku
Muzea i skanseny
19.9 km
W roku 1919 na pierwszym piętrze w domu przy ul. Kościelnej 7 w Wadowicach zamieszkali przyszli rodzice papieża - Karol Wojtyła i Jego żona Emilia z Kaczorowskich wraz z 13-letnim synem Edmundem
Zamki i twierdze
6.6 km
Zamek Lipowiec, a właściwie jego okazałe ruiny znajdują się na wzgórzu górującym ponad miejscowościami Babice i Wygiełzów
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Noclegi w Alwerni

Miniatura Kraków
Qubus Hotel KrakówCeny od: 240.00
Tel: +48 12 374 51 00
Miniatura
Gospodarstwo agroturystyczne- Ferma strusiCeny od: 30.00
Tel: 32 67 75 752 , 604 366 886
Miniatura
Ośrodek Wypoczynkowy „IGOR”Ceny od: 35.00
Tel: 666649966

Mapa Alwerni

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Alwernia
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2014-01-29 12:23:43


Patronat:
Targi turystyczne Lato 2013
TT Warsaw
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Polecamy:
Zwiedzaj Świat
Hotele Zakopane
Noclegi w e-Nocleg.pl

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
3810 365 14
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook